Strefa mieszkańca

Jak dobrze wybrać zawód

„Wizja – plan – działanie. Nowe metody pracy doradczej Twoim wsparciem na zmieniającym się rynku pracy” – to temat konferencji dla młodzieży, która 31 stycznia odbyła się w Domu Zdrojowym.

Klikudziesięciu młodych ludzi siedzi na krzesłach
fot. Powiatowy Urząd Pracy w Jastrzębiu-Zdroju

Celem konferencji było zwrócenie uwagi na ważną rolę poradnictwa całożyciowego w dzisiejszym świecie, na świadome budowanie ścieżki kariery i dokonywanie dobrych wyborów zawodowych. W głównej mierze konferencja była adresowana do uczniów ostatnich klas szkoły ponadpodstawowej i poruszała kwestie związane z:

  • funkcjonowaniem Jastrzębskiego Doradztwa Kariery,
  • przewidywanymi zmianami na jastrzębskim rynku pracy,
  • zapotrzebowaniem na kadry kwalifikowane na lokalnym rynku pracy,
  • nowymi metodami pracy doradczej na zmieniającym się rynku pracy oferowanymi przez doradców Powiatowego Urzędu Pracy w Jastrzębiu –Zdroju w ramach działającego Centrum Rozwoju Kariery TRIGON.

 

Jednym z prelegentów był dr Ryszard Marszowski z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. W swoim wystąpieniu przybliżył on jastrzębskiej młodzieży informacje o realnej sytuacji na rynku pracy. Zwrócił także uwagę na wpływ zmian demograficznych na ten rynek.

 

Zaprezentowano również funkcjonujące od stycznia tego roku w Powiatowym Urzędzie Pracy Centrum Rozwoju Kariery TRIGON. Tworzy je trzech doradców - specjalistów w dziedzinach poradnictwa zawodowego, pośrednictwa pracy i rozwoju zawodowego. Adresatami jego działań są zarówno osoby zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy, jak i niezarejestrowane poszukujące wsparcia w rozwoju. Z usług Centrum mogą też skorzystać pracodawcy poszukujący wsparcia w zakresie dobru kandydatów, określenia wymagań stanowiskowych oraz rozwoju zawodowego. To również dobry adres dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych, nauczycieli chcących pomóc młodzieży w wyborze ścieżki zawodowej czy osób w wieku emerytalnym zamierzających powrócić na rynek pracy.

 

W konferencji uczestniczyło ponad 180 uczniów z dziewięciu jastrzębskich szkół ponadpodstawowych.


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności

Polecamy