Strefa mieszkańca

Jak pomóc pracującym w Czechach? Prezydent Anna Hetman apeluje do premiera

Obowiązkowa kwarantanna dla osób pracujących za granicą postawiła wielu mieszkańców Jastrzębia-Zdroju w niezwykle trudnej sytuacji.

logo miasta

24 marca 2020 roku wprowadzono kolejne obostrzenia, mające powstrzymać epidemię koronawirusa. Nowe przepisy rozszerzają 14-dniową kwarantannę również o osoby, które dojeżdżają do pracy poza granicami kraju. Dotyczy to setek mieszkańców Jastrzębia-Zdroju.

Prezydent Anna Hetman w specjalnym liście zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o rozwiązania, które pomogą ludziom mogącym praktycznie z dnia na dzień stracić pracę.

Obowiązkowa kwarantanna dla mieszkańców naszego regionu pracujących w Republice Czeskiej to ogromny problem i coraz realniejsze widmo utraty pracy. Dlatego też dziś zwróciłam się do premiera Mateusza Morawieckiego z pilną prośbą o przyjęcie rozwiązań systemowych, umożliwiających objęcie mieszkańców naszego miasta pomocą państwa lub dedykowanym i sfinansowanym przez rząd programem osłonowym. Jednocześnie zaapelowałam o przyjęcie rozwiązań, które umożliwią samorządowcom przygranicznych miast skuteczną osłonę naszych mieszkańców. Liczę, że strona rządowa podejdzie do tej sprawy odpowiedzialnie

- wyjaśniła prezydent Anna Hetman.

Mieszkańcy Jastrzębia, pracujący za granicą, już za chwilę potrzebować będą konkretnej pomocy - w tym, być może, finansowej. Tymczasem, w większości, pozbawieni są świadczeń ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wsparcie tych ludzi wymaga ścisłej współpracy między rządem a samorządami.

Prezydent Anna Hetman zasugerowała możliwość modyfikacji obowiązujących obecnie przepisów, równocześnie podkreślając, że  konieczność ochrony przed epidemią koronawirusa, w oczywisty sposób wymaga zastosowania szczególnych środków.

W pełni rozumiem nadzwyczajną i niespotykaną sytuację, w której się znaleźliśmy, i wynikająca z niej troskę o jak najlepsze zabezpieczenie naszego kraju. Nie może jednak ona odbywać się kosztem konkretnych osób, którym wprowadzonym rozporządzeniem wskazano - jako alternatywę utraty pracy, kilkunastodniową rozłąkę z rodzinami poprzez zamieszkanie po stronie czeskiej, pozostawiając im jeden dzień na podjęcie tak istotnej decyzji

- napisała.

Prezydent Anna Hetman zaznaczyła również, że strona rządowa może liczyć na pełną współpracę i wsparcie ze strony władz samorządowych Jastrzębia-Zdroju.


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności

Polecamy