Strefa mieszkańca

Jastrzębie-Zdrój – miasto, które zostało zaplanowane

Dziś mija 57 lat od dnia, kiedy Jastrzębie-Zdrój stało się miastem.

Zdjęcie archiwalne - uroczystości nadania praw miejskich przed budynkiem wilii Łucja
fot. archiwum Galeria Historii Miast

Rozporządzenie z dnia 22 maja 1963 podpisane 30 czerwca 1963 roku przez premiera Józefa Cyrankiewicza otworzyło nowy rozdział w historii Jastrzębia-Zdroju.  Już następnego dnia, 1 lipca 1963 r., rozpoczęły się uroczystości związane z nadaniem praw miejskich. Przedstawiciele lokalnych władz, mieszkańcy miasta oraz kuracjusze i zaproszenie goście zebrali się przed budynkiem willi Łucja przy ul. 1 Maja. Wybór tego miejsca nie był przypadkowy. W latach 1945-1954 w budynku mieścił się Urząd Gminy, od roku 1956 Narodowa Rada Osiedlowa, a od 1963 r. Urząd Miasta.

18 lipca 1963r. w Domu Zdrojowym odbyła się I uroczysta sesja Miejskiej Rady Narodowej podczas której Przewodniczący Prezydium Pierwszej Rady Narodowej Stanisław Serwotka w swoim wystąpieniu zobrazował wyzwania, którym sprostało młode miasto:

- Dynamika rozwoju Jastrzębia dyktowana budownictwem przemysłowym zaczyna się potęgować. Jastrzębie-Zdrój – nowe miasto może się już poszczycić osiągnięciami. Odbudowano i rozbudowano urządzenia lecznicze, umiejscowiono lecznicze domy dla dzieci, otwarto szpital.  Uporządkowano i rozbudowano Park Zdrojowy, zaś basen kąpielowy i przyległy teren dostosowano do potrzeb i wymogów ośrodka wypoczynkowo-przywodnego. Rozbudowano sieć oświetlenia ulicznego. (…) oddano do eksploatacji pierwszą w tym rejonie kopalnię „Jastrzębie”. (…) oddaliśmy dla potrzeb ludności 2 178 iż mieszkalny, wzrosła sieć urządzeń komunalnych, uległa znacznej już poprawie sieć handlu i usług

-  powiedział.

Można śmiało stwierdzić, że powstanie naszego miasto było fenomenem na skalę ówczesnej Polski.   Z nieco sennego i urokliwego uzdrowiska przerodziło się w szczytowym okresie w ponad 100-tysięczne przemysłowe miasto. Proces ten nie był by możliwy bez zaangażowania i ciężkiej pracy mieszkańców.


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności

Polecamy