Strefa mieszkańca

Jastrzębie-Zdrój. Miasto z klimatem dla inwestycji

Dzisiaj już nie wystarczy pochwalić się niskimi kosztami pracy i standardowymi ulgami dla firm szukających lokalizacji pod inwestycje. Zachęta inwestycyjna to nie tylko uzbrojone tereny z dogodnym dojazdem.

fot. Robert Sitek

Specjaliści z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu czy międzynarodowych firm doradczych podkreślają, że tym można było „wygrywać” kilkanaście lat temu. Szczególnie w połączeniu z wysokim bezrobociem i rynkiem pracy pracodawcy, a nie pracownika, doświetlenie i uzbrojenie terenu było główną siłą przetargową.

Profesjonalizm, partnerstwo, przychylność

Na progu nowego dziesięciolecia, w czasach niesamowitego skoku technologicznego i światopoglądowego, w erze maili, aplikacji i smartfonów, żeby skutecznie walczyć o uwagę inwestora, samorządy muszą mu zapewnić nową jakość obsługi, wyszkoloną kadrę pracowników z konkretnymi umiejętnościami zawodowymi, odpowiednią powierzchnię biurową oraz przede wszystkim odpowiedni, przyjazny klimat do inwestowania.

Aktywna, otwarta i przyjazna postawa, a nade wszystko przemyślany pomysł na współpracę samorządu z biznesem, to skuteczne recepty na sukces. Atrakcyjny inwestor to nie tylko nowe miejsca pracy i zastrzyk kapitału dla miasta, ale również zmiana wizerunku Jastrzębia-Zdroju z miasta górniczego na innowacyjne miasto gotowe na nowe dziesięciolecie.

- Dialog i likwidacja barier pomiędzy administracją a biznesem to podstawa, jeśli chcemy mówić o dobrym klimacie inwestycyjnym. To musi zrozumieć każdy pracownik i przedstawiciel samorządu, każdy odpowiedzialny za rozwój, promocję gospodarczą i kontakt z inwestorem, czy to polskim czy zagranicznym

– twierdzi Anna Hetman, prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój.

- Profesjonalizm, partnerstwo, przychylność i pomoc muszą stanowić podstawę we współpracy z biznesem. I tak się dzieje obecnie w jastrzębskim magistracie

– dodaje.

Od autostrady dzielą nas minuty

Należy także zrozumieć, pomimo tego jak bardzo chcielibyśmy żeby było inaczej, nasze miasto jest jednym z setek mu podobnych, a polityka gospodarcza i biznes nie kończą się na granicy powiatu.Oferta, która ma wzbudzić zainteresowanie inwestora, nie może być przypadkowa. Nie może też być identyczna jak innych miast. Nie może opierać się na wyznacznikach i trendach sprzed kilkunastu lat. Musi być „cyfrowa” a nie „analogowa”. Dokonaliśmy analizy zasobów Jastrzębia, określiliśmy mocne i słabe strony miasta, a przede wszystkim znaleźliśmy elementy, które wyróżniają nas na tle innych w całym kraju. Bez wątpienia takimi wyróżnikami w Jastrzębiu–Zdroju są ludzie. Gotowi i przywykli z racji górniczych tradycji do ciężkiej pracy, a jednocześnie otwarci i gotowi na zmiany. Świetnie wykształceni w jastrzębskich szkołach. Przygotowani do podjęcia pracy w najbardziej precyzyjnych specjalizacjach. Znający języki obce.

Przedsiębiorcy rozważając decyzje lokalizacyjną, biorą także pod uwagę kwestie logistyczne. Jak blisko mają swoje kanały dostawcze i dystrybucyjne. I tu pojawia się kolejny plus Jastrzębia–Zdroju. Do tej pory postrzegaliśmy położenie miasta wobec Warszawy i Katowic. A przecież odległość do Wiednia czy Pragi samochodem jest dokładnie ta sama. Od autostrady dzielą nas minuty. Podobnie jak od granicy czeskiej. Mieszkańcy i przedsiębiorcy planując podróż biorą pod uwagę loty z Pyrzowic, Wrocławia, Krakowa i Ostrawy. Nie mamy połączenia kolejowego. Jeszcze. Bo prace i działania prowadzone przez miasto w tej kwestii, mimo licznych przeszkód i problemów, co zaskakuje nie tylko finansowych i technicznych, są bardzo intensywne. Prowadzimy wciąż działania zmierzające do utworzenia Centrum Innowacji Nauki i Biznesu. Pomimo zapewnień o wpisaniu projektu do Programu dla Śląska, ze względu na wcześniejsze doświadczenia w tym zakresie, szukamy dla niego źródeł finansowania. Do tego chcemy wykorzystać członkostwo Jastrzębia-Zdroju w Platformie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Skupiamy się na inwestycjach logistycznych i lekkich

Współpracujemy z Agencją Rozwoju Przemysłu, prowadzimy rozmowy z firmami z sektora usług nowoczesnych zrzeszonymi w Association of Business Service Leaders in Poland w zakresie rozwoju swoich centrów z sektora usług nowoczesnych tu, w Jastrzębiu. W listopadzie, w trakcie III konferencji gospodarczej, specjaliści z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, wskażą przedsiębiorcom możliwości związane z internacjonalizacją swojej działalności w ramach „Mostów Technologicznych” i Wystawy Światowej w 2020 roku. I nie są to rzeczy nie do zrealizowania dla naszych firm. Trzeba się jedynie przekonać. Zachęcamy również firmy do aktywniejszej współpracy z samorządami gospodarczymi, zarówno lokalnymi jak i ogólnokrajowymi, żeby ułatwić tę współpracę podpisujemy list intencyjny z Konfederacją Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Wspieramy przedsiębiorców z sektora MŚP. Od początku powstania „Jastrzębskiej Karty Przedsiębiorcy” już 50 firm przystąpiło do projektu. W tym roku uruchomiliśmy skierowany dla nowopowstałych firm projekt „Lokal na start”. Rozpoczynamy program pod roboczą na razie nazwą, Jastrzębski pasaż rzemieślników służący promocji mistrzów, czeladników i rękodzielników. W tym roku po raz pierwszy zostaną przyznane Nagrody Gospodarcze Prezydenta Miasta. W ramach Rady Biznesu chcemy wprowadzić rozwiązania zmierzające do stworzenia atrakcyjnego rynku pracy dla młodych ludzi. Powiatowy Urząd Pracy zakończył kolejną dystrybucję środków w ramach konkursów na założenie działalności gospodarczej.

Czekamy na nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej w sprawie zasad dotyczących pomocy de minimis obowiązujących po grudniu 2020 roku, aby przygotować kolejną Uchwałę Rady Gminy w kwestii zwolnienia podatku od nieruchomości. Powiązaliśmy bazę ofert inwestycyjnych miasta z bazą Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, dodatkowo uzupełniając ją o wirtualny spacer i zdjęcia 360 stopni.

Trwa remont drogi dojazdowej do terenów inwestycyjnych na Moszczenicy. Mając na względzie zakres szkód górniczych występujących na każdym z terenów skupiamy się na inwestycjach logistycznych i lekkich, niewymagających budowy precyzyjniej linii produkcyjnej czy też standardowych obciążeń posadzki.

Zieleń i spokój, brak korków

Klimat inwestycyjny to bardzo subiektywne odczucia firm i przedsiębiorców. Czy mi się tu podoba, czy jest odpowiednia szkoła i przedszkole dla dzieci menadżerów, którzy będą rozwijali tu przedsiębiorstwo, czy znajdę dom w odpowiedniej i bliskiej lokalizacji. Czy są parki, place zabaw. I te zwykłe, ludzkie, codzienne, związane z dostępnością określonych produktów i usług. Jastrzębie–Zdrój w niczym nie ustępuje innym miastom. Zieleń i spokój, brak korków, plenerowe koncerty fortepianowe i letnie kino wśród drzew. Piękna, uzdrowiskowa dzielnica miasta, nadal kusi urbanistycznym urokiem i malachitową ścianą parków, skwerów i ogrodów. Dość niespotykane atrybuty górniczego miasta. Z Jastrzębia-Zdroju widać piękną panoramę Beskidu Śląskiego. Kuszącą do weekendowej górskiej wyprawy, a w zimę do narciarskiego szaleństwa na jednym z licznych stoków.

Często decyduje otwartość i życzliwość mieszkańców. A nas, jastrzębian, nie trzeba tego uczyć.


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności

Polecamy