Dla mieszkańca

Jastrzębska Kapsuła Czasu

30 września zapraszamy na Jastrzębską Kapsułę Czasu.

Zdjęcie przedstawia plakat Jastrzębskiej Kapsuły Czasu.

Podczas uroczystości będziemy mogli przekazać ważne przesłanie dla potomnych podczas nagrań wideo, które staną się nową zawartością kapsuły. Ponowne jej osadzenie w pomniku nastąpi podczas uroczystości na Placu Zdrojowym. Podczas tego wydarzenia będziemy mogli uczestniczyć także w atrakcjach, które połączą pokolenia. Mowa tutaj o występie Orkiestry KWK Jas-Mos, filmowej retrospekcji i ponadczasowym Silent Disco.

Zanim jednak spotkamy się 30 września na Placu Zdrojowym, by umieścić ponownie kapsułę czasu w jej pierwotnym miejscu, trzeba podkreślić jej wartość historyczną. Została ona osadzona w 1979 roku, kiedy budowano tablicę upamiętnienia śmierci piętnastu więźniów obozu oświęcimskiego w czasie marszu ewakuacyjnego przez Jastrzębie-Zdrój. Odnaleziona została przez robotników podczas budowy Placu Zdrojowego.

W 2022 roku po przebudowie pomnika kapsuła wróci na swoje miejsce. Jednak jej zawartość wzbogaci się o list z teraźniejszym przesłaniem oraz nośnik danych z wideo nagraniami naszych mieszkańców. To wszystko będzie pamiątką dzisiejszych czasów dla przyszłych pokoleń. Szczególną rolę będą mieli Patronowie Kapsuły Czasu, których zadaniem będzie przypomnieć w 100. rocznicę nadania praw miejskich przyszłym władzom miasta o otwarciu kapsuły czasu i poznaniu przesłania jakie dla nich mamy. Zostali oni już wybrani, a poznać ich będzie można 30 września podczas uroczystości Jastrzębskiej Kapsuły Czasu.

 


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności
Polecamy