Strefa mieszkańca

„Korfanty” u czeskich przyjaciół

Zespół Szkół numer 2 im. Wojciecha Korfantego w ramach współpracy transgranicznej odwiedził szkołę gastronomiczno-hotelarską w czeskich Šilheřovicach.

Młodzież z polskich i czeskich szkół przygotowuje świąteczne wypieki
fot. arch. Zespół Szkół Nr 2

Uczniowie wspólnie przygotowali tradycyjne przysmaki na świąteczny stół.

ZS NR 2 od kilkunastu lat współpracuje ze szkołą gastronomiczną po drugiej stronie naszej południowej granicy w Šilheřovicach. Adepci sztuki kulinarnej odwiedzają się, aby wymieniać przepisami, a także poznawać kulturę obu krajów. Jest to tym bardziej istotne, ponieważ nasze miasto mocno stawia na współpracę polsko-czeską, na wzajemne poznanie się mieszkańców jednego przecież regionu.

- Wizyta naszych uczniów w zaprzyjaźnionej szkole czeskiej, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, miała na celu wspólne przygotowanie wypieków na świąteczny stół i poznanie tradycji kulinarnych naszych sąsiadów. Ważnym aspektem jest też wzajemne poznanie się młodzieży, wymiana doświadczeń oraz zapoznanie się ze zwyczajami naszych sąsiadów, nawiązanie zwyczajnych ludzkich kontaktów

- mówi dyrektor „Korfantego” Ewa Mentel.

Czesi również chętnie współpracują z naszą młodzieżą i mocno stawiają na współpracę ponad granicami.

- ZS NR 2 z Jastrzębia to szkoła o ugruntowanych tradycjach gastronomicznych w Waszym regionie. Cenimy sobie współpracę z nią. Wy Polacy, macie wiele ciekawych pomysłów i można się od Was wiele nauczyć. Dlatego bardzo chętnie współpracujemy z „Korfantym”

- podkreślała Dana Volejničkova, dyrektor czeskiej szkoły.

Jastrzębska młodzież wspólnie z czeskimi kolegami przygotowała świąteczne wypieki. Niektóre z nich były dla Polaków niemałym zaskoczeniem.

- Nie wiedzieliśmy, że w Czechach jedną z tradycji kulinarnych jest przygotowanie wypieków w postaci diabła. Jak się później dowiedzieliśmy, ma on przypominać ludziom, że jeśli będą prowadzić niegodne życie na ziemi, to nie unikną kary symbolizowanej właśnie przez diabła i piekło

- mówił jeden z uczniów „Korfantego”.

Młodzież z polskiej i czeskiej szkoły przygotowuje świąteczne wypieki
fot. arch. Zespół Szkół Nr 2
Młodzież z polskiej i czeskiej szkoły przygotowuje świąteczne wypieki
fot. arch. Zespół Szkół Nr 2
Młodzież z polskiej i czeskiej szkoły przygotowuje świąteczne wypieki
fot. arch. Zespół Szkół Nr 2
Młodzież z polskiej i czeskiej szkoły przygotowuje świąteczne wypieki
fot. arch. Zespół Szkół Nr 2
Młodzież z polskiej i czeskiej szkoły przygotowuje świąteczne wypieki
Młodzież z polskiej i czeskiej szkoły przygotowuje świąteczne wypieki
Młodzież z polskiej i czeskiej szkoły przygotowuje świąteczne wypieki
Młodzież z polskiej i czeskiej szkoły przygotowuje świąteczne wypieki

Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności
Polecamy