Strefa mieszkańca

Ma być kolej – będą pieniądze

Jest umowa na pierwsze środki unijne, które pozwolą sfinansować powrót kolei do naszego miasta.

W centrum zdjęcia znajduje się pociąg, jadący po torach. W tle - zieleń.
fot. pixabay.com.pl

Na początku tygodnia spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła plan stworzenia linii kolejowej 170 – łączącej Chybie z czeskim Bohuminem. Jej trasa ma przebiegać przez Jastrzębie-Zdrój, pozwalając w 40 minut dostać się do Katowic, a w 2 i pół do Warszawy. 5 lutego podpisana została umowa między Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz spółką Centralny Port Komunikacyjny. Umożliwi ona stworzenie dokumentacji przygotowawczej tej trasy. Na ten cel przeznaczono 7 milionów złotych.

Ogromnie cieszy mnie, że pojawiła się szansa na przywrócenie linii kolejowej do Jastrzębia-Zdroju. Staraliśmy się o to od wielu lat. To wielki sukces, ale i wielka szansa dla naszego miasta

– powiedziała prezydent Anna Hetman.

O wadze tego projektu przekonywała również strona rządowa.

Inwestycja ma dwa wymiary: lokalny i międzynarodowy. Lokalny, ponieważ doprowadzi kolej do Jastrzębia-Zdroju, największego w Polsce i jednego z największych miast UE bez dostępu do kolei pasażerskiej. Międzynarodowy, bo odcinek ten będzie częścią europejskiej trasy kolejowej dużych prędkości łączącej Katowice i Ostrawę

– podsumowała projekt minister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak.


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności

Polecamy