Strefa mieszkańca

Nie marnują deszczu

Miejski Ośrodek Kultury wykorzystuje wody opadowe do podlewania trawników.

Zdjęcie przedstawia spryskiwacz na trawniku przed Domem Zdrojowym.

Sytuacja hydrologiczna kraju budzi niepokój ekspertów oraz mieszkańców nie tylko naszego miasta, ale całej Polski. Naprzeciw obawom wychodzi Miejski Ośrodek Kultury, który postanowił wykorzystać "deszczówkę". To sposób na oszczędności finansowe, ale również wymierne korzyści dla środowiska.

Obecnie zbiorniki przy Domu Zdrojowym mogą pomieścić dwa metry sześcienne wody. Janusz Jurczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, nie wyklucza rozbudowy systemu w przyszłości.

- Zbiorniki do retencji wody pozwalają teraz na nawodnienie terenów zielonych przynależnych do Domu Zdrojowego. Oprócz oszczędności finansowych nie bez znaczenia jest oszczędność czasu, który do tej pory pracownicy spędzali na ręcznym podlewaniu. Podsumowując - widzę same zalety takiego rozwiązania

- zauważa dyrektor

Każdy kubik zaoszczędzonej wody jest na wagę złota, a oszczędności możemy dokonać w każdym domu, na każdym kroku. Dlatego do podobnych działań zachęcamy również jastrzębian. To nie tylko wykorzystanie deszczu, ale choćby zakręcanie wody podczas mycia zębów czy golenia. To jeden z najprostszych sposobów, który wymaga jedynie zmiany naszych nawyków. Warto zaopatrzyć się również w oszczędne baterie lub choćby same perlatory.

Co warte podkreślenia, miasto rozważa możliwość uruchomienia dofinansowania dla mieszkańców, którzy zechcą gromadzić deszczówkę.

- Cieszy fakt, że miejskie jednostki, dając dobry przykład, przyczyniają się do ograniczenia marnotrawstwa. Jednocześnie opracowywany jest specjalny regulamin na podstawie którego dotowany będzie zakup i montaż zbiorników do retencji wody

- dodaje prezydent miasta Anna Hetman


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności

Polecamy