Strefa mieszkańca

Oznacz rower syntetycznym DNA

Już trzeci sezon strażnicy miejscy będą bezpłatnie znakować rowery, wózki dziecięce bądź inne cenne pojazdy.

fot. Piotr Kędzierski

Rozpoczęcie znakowania rowerów było możliwe dzięki wspólnemu projektowi współpracy transgranicznej, którego głównym założeniem jest zintensyfikowanie współpracy z policją miejską w Karwinie w Czechach.  W ciągu dwóch sezonów strażnicy miejscy oznakowali i zarejestrowali w międzynarodowej bazie ponad 300 pojazdów.

Trzeci rok znakowania strażnicy rozpoczynają w kwietniu, na parkingu przy wejściu do urzędu miasta od strony straży miejskiej, w dwóch wyznaczonych terminach:

  • 12 kwietnia w godz. 14.00 – 16.00
  • 16 kwietnia w godz. 10.00 – 12.00

- Właściciel, oprócz pojazdu, powinien zabrać ze sobą dowód osobisty i dowód jego zakupu (paragon, fakturę, umowę). W przypadku braku dokumentacji na miejscu sporządzone zostanie oświadczenie właściciela. Sam pojazd musi być czysty i suchy. W przypadku opadów, znakowanie zostanie odwołane ze względu na ograniczenia technologiczne tej metody

– informują strażnicy miejscy.

Na rower lub inny cenny pojazd jak wózek dziecięcy, czy wózek inwalidzki nanoszone jest tzw. syntetyczne DNA z numerem identyfikacyjnym, który następnie wraz ze zdjęciami pojazdu i danymi właściciela jest umieszczany w międzynarodowej bazie pojazdów. W przypadku kradzieży bądź utraty i po informacji przekazanej przez właściciela, w bazie natychmiast pojawi się odpowiednie oznaczenie widoczne dla wszystkich jej użytkowników. Oznakowanie nie ingeruje w trwały sposób w budowę pojazdu, ani nie jest widoczne dla osób postronnych, dlatego też nie wpływa na jego wygląd i nie uszkadza go. O zastosowanym oznakowaniu informuje naklejka umieszczana na ramie pojazdu.

O terminach znakowania w kolejnych miesiącach będziemy na bieżąco informować. W przypadku dużego zainteresowania, wyznaczone zostaną dodatkowe terminy.

Projekt „Zintensyfikowanie współpracy transgranicznej straży miejskich w Karwinie i Jastrzębiu-Zdroju“, Numer rejestracyjny projektu: CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000062, został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności

Polecamy