Strefa mieszkańca

Oznacz rower syntetycznym DNA

W czwartek, 12 września, strażnicy miejscy będą znakować rowery lub inne cenne pojazdy jak wózki dziecięce, czy wózki inwalidzkie.

fot. Piotr Kędzierski

Akcja odbędzie się na parkingu przy wejściu do urzędu miasta od strony straży miejskiej. Osoby pełnoletnie zapraszamy w godz. od 10.00 do 12.00. Gdyby jednak zaczął padać deszcz, akcja nie odbędzie się.

- Aby nanieść na pojazd tzw. syntetyczne DNA z numerem identyfikacyjnym, musi on być czysty i suchy. Podczas opadów znakowanie nie jest możliwe z uwagi na ograniczenia technologiczne metody

– informują strażnicy miejscy.

Oznakowanie nie ingeruje w trwały sposób w budowę pojazdu, ani nie jest widoczne dla osób postronnych, dlatego też nie wpływa na jego wygląd i nie uszkadza go. O zastosowanym oznakowaniu informuje naklejka umieszczana na ramie pojazdu. System ten jest najpopularniejszą metodą zabezpieczania rowerów u naszych południowych sąsiadów.

- Na rower lub inny cenny pojazd jak wózek dziecięcy, czy wózek inwalidzki nanoszone jest tzw. syntetyczne DNA z numerem identyfikacyjnym, który następnie wraz ze zdjęciami i danymi właściciela umieszczany jest w międzynarodowej bazie pojazdów. W przypadku kradzieży bądź utraty i po informacji przekazanej przez właściciela, w bazie natychmiast pojawia się odpowiednie oznaczenie widoczne dla wszystkich jej użytkowników

– informują strażnicy miejscy.

System znakowania rowerów wdrażany jest przez jastrzębską straż miejską w ramach projektu „Zintensyfikowanie współpracy transgranicznej straży miejskich w Karwinie i Jastrzębiu-Zdroju”, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Program Interreg V-A Republika Czeska – Polska.


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności

Polecamy