Strefa mieszkańca

Rowery miejskie wracają do Jastrzębia-Zdroju

Tym razem w ręce mieszkańców oddajemy rowery czwartej generacji. Jastrzębianie znów mogą korzystać z rowerów miejskich. To już trzeci sezon funkcjonowania tej formy komunikacji.

Obecnie miasto postawiło na rowery czwartej generacji. System Rowerów Miejskich „JASkółka” obsługuje konsorcjum firm Orange Polska S.A. i Roovee S.A. Do dyspozycji użytkowników przekazanych zostało 61 jednośladów, w tym 5 rowerów wyposażonych w foteliki do przewozu dzieci. Do 16 czerwca system będzie darmowy dla każdego, kto się zaloguje. Firmę udało się wyłonić dopiero w drugim przetargu, dlatego rowery dostępne są od połowy czerwca.

– Jest mi niezmiernie miło oddać w ręce jastrzębian nowe rowery miejskie. To znakomita alternatywa dla komunikacji samochodowej. Zachęcam do korzystania z rowerów

– mówi prezydent Anna Hetman.

Wzorem lat ubiegłych organizacją systemu rowerów miejskich zajął się Jastrzębski Zakład Komunalny.

- Biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu naszego miasta zadbaliśmy o to, by rowery wyposażone zostały w siedem przerzutek (biegów), co mamy nadzieję, spotka się z dużym zadowoleniem przyszłych użytkowników. Nowością są także opony z zabezpieczeniem antyprzebiciowym i wyposażenie roweru w uniwersalny uchwyt na telefon komórkowy

– mówi Marek Krakowski, dyrektor Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego.

Zastosowane w naszym mieście rozwiązanie nie wymaga montowania dedykowanych stacji dokujących typowych dla rowerów trzeciej generacji, z jakimi mieliśmy do czynienia dotychczas. System jest tak skonstruowany, że rower można pozostawić bezpośrednio na odpowiednio oznakowanym stojaku rowerowym lub w jego pobliżu. Rowery wyposażone są w moduł GPS i GLONASS oraz czujnik ruchu, a także moduł GSM z kartą SIM. Podzespoły te są dość zaawansowanym technologicznie sercem każdego jednośladu, dzięki którym możliwe jest korzystanie z systemu. Pozwalają one na przesyłanie danych przez sieć komórkową Orange Polska S.A. oraz zarządzanie całym systemem.

Podstawowym elementem składającymi się na system rowerów miejskich jest oczywiście aplikacja mobilna oraz dedykowana strona internetowa. Aby rozpocząć przejażdżkę rowerem miejskim, należy zarejestrować się poprzez pobraną z Internetu aplikację mobilną. Rejestracji dokonać można także z pozycji komputera stacjonarnego poprzez dedykowaną stronę internetową. Konieczne jest także uiszczenie opłaty inicjalnej w wysokości 10 zł, która po zamknięciu systemu podlegać będzie zwrotowi, o ile nie zostanie wykorzystana do opłacenia przejazdów. Doładowanie konta użytkownika odbywać się będzie za pośrednictwem operatora płatności elektronicznych z wykorzystaniem kilku najbardziej popularnych form płatności. Do dyspozycji mamy płatności za pomocą kart kredytowych (debetowych) Visa i Mastercard, internetowe wpłaty na konto bankowe, płatności pay-by-link, GPay (Google Pay) czy też cieszący się coraz większą popularnością polski system płatności BLIK. Minimalny stan środków pozwalający na uruchomienie roweru to 3 zł. Po upływie pierwszych, darmowych 20 minut, naliczana będzie opłata w wysokości 3 groszy za minutę. Kolejnym udogodnieniem będzie też możliwość korzystania z roweru bez limitu czasowego (w ubiegłym roku jednorazowy czas wypożyczenia roweru nie mógł przekroczyć 12 godzin dziennie). Najbardziej aktywni będą mogli dokonywać zakupu abonamentu miesięcznego w kwocie 10 zł, dającego możliwość korzystania z roweru przez 8 godzin, naliczanych oczywiście dopiero po ewentualnym wykorzystaniu dwudziestu darmowych minut.

Wypożyczenie roweru jest banalnie proste – wystarczy za pośrednictwem aplikacji mobilnej zeskanować QR kod umieszczony przy kierownicy roweru lub nad tylnym kołem. Po weryfikacji kodu rower zostanie automatycznie odblokowany i przypisany do użytkownika, aż do czasu zakończenia jazdy. System daje także możliwość wypożyczenia roweru bez konieczności włączania aplikacji. Możliwe to będzie poprzez kontakt telefoniczny z działającym całodobowo Biurem Obsługi Klienta lub wysyłanie SMS-a z telekodem.

Dużym udogodnieniem dla każdego aktywnego użytkownika SRM „JASkółka” będzie dedykowana strona internetowa (rower.jastrzebie.pl). Oprócz możliwości rejestracji i logowania się w systemie strona pozwalać będzie, np. na zdalną rezerwację roweru, odczytywanie historii wypożyczeń, stanu środków finansowych i rozliczeń. Zawierać będzie także szczegółowy cennik, regulamin, instrukcje użytkowania, jak również mapę miasta przedstawiającą rozmieszczenie stacji rowerowych oraz aktualną lokalizację dostępnych (wolnych) rowerów. 

Wsłuchując się w opinie mieszkańców zasadniczo zwiększono liczbę stacji rowerowych. W tym roku jest ich aż 20, co w połączeniu z możliwością bezpłatnego korzystania z roweru przez 20 początkowych minut znakomicie wpłynie na użyteczność systemu. Stacje rozlokowane są w następujących lokalizacjach:

 • al. Jana Pawła II – hala widowiskowo-sportowa
 • al. Piłsudskiego – DH Domus
 • al. Piłsudskiego – os. Pionierów,
 • al. Piłsudskiego – Urząd Miasta,
 • al. Piłsudskiego – ul. Katowicka (na wysokości Klubu Kaktus),
 • ul. 11 Listopada – Urząd Skarbowy
 • ul. Witczaka – Park Zdrojowy
 • ul. Witczaka – Kąpielisko Zdrój
 • ul. Broniewskiego – dworzec autobusowy
 • ul. Kusocińskiego – przystanek
 • ul. Cieszyńska – przystanek
 • ul. Wielkopolska – szkoła
 • ul. Podhalańska – Carrefour
 • ul. Podhalańska – dworzec autobusowy
 • ul. Łowicka
 • ul. Poznańska – szkoła
 • ul. Zielona – skrzyżowanie z ul. Wrzosową
 • ul. Turystyczna
 • ul. Pszczyńska – rondo
 • ul. Pszczyńska – Powiatowy Urząd Pracy.

Analizując dane dostępne na mapach Google, dystans pomiędzy najbardziej oddalonymi od siebie stacjami rowerowymi można będzie przejechać w czasie do 20 minut, a to oznacza, że nawet te odległości mieszkańcy miasta pokonają w ramach darmowych przejazdów.

Podjęte zostaną też rozmowy z Żorami i Rybnikiem na temat kompatybilności systemów, w celu umożliwienia jastrzębianom organizowania wycieczek do sąsiednich miast.


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności

Polecamy