Dla mieszkańca

Ruszają prace nad programem ESK

Już niedługo poznamy harmonogram spotkań z mieszkańcami miasta.

Zdjęcie przedstawia posiedzenie zespołu.

Kluczem do sukcesu w rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest atrakcyjny program i plan długofalowych zmian w obszarze kultury, sztuki i rozrywki. Przygotują go eksperci z dziedziny kultury, marketingu czy turystyki oraz praktycy z branży kreatywnej. Nim jednak do tego dojdzie, zespół pracujący nad wnioskiem aplikacyjnym spotkał się z jastrzębską Radą Kultury oraz lokalnymi twórcami, by porozmawiać o pomysłach na działania w ramach ESK.

Kto znajduje się w tym zespole? W minionym tygodniu Prezydent Anna Hetman powołała pełnomocnika ds. ESK. Został nim Artur Szczęsny – ekspert komunikacji i public relations kultury, sztuki i nauki, wykładowca na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wieloletni kierownik działów komunikacji, m.in. w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, czy Biennale Warszawa. Pełnomocnik zajmie się koordynacją przygotowań do kandydowania o tytuł ESK, a następnie realizacją programu. W pracach uczestniczy również zespół ds. przygotowań Miasta Jastrzębie-Zdrój do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. W jego skład wchodzą dyrektorzy miejskich instytucji kultury oraz pracownicy Urzędu Miasta. Przewodniczącą zespołu została Izabela Grela (dyrektorka Instytutu Dziedzictwa i Dialogu-Łaźnia Moszczenica). Ani powołany zespół, ani pełnomocnik za swoją pracę nie będę pobierać żadnego wynagrodzenia. 

W środę, podczas spotkania z jastrzębską Radą Kultury opracowany został plan prac nad wnioskiem aplikacyjnym. Już w przyszłym tygodniu powstanie natomiast harmonogram spotkań, podczas których mieszkańcy będą mogli przedstawiać swoje pomysły związane z aplikowaniem o tytułu ESK. Kandydowanie do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury to bowiem szansa na zebranie informacji o tym, jak według jastrzębian powinno funkcjonować miasto marzeń. Mieszkańcy naszego będą mieli wpływ na projektowanie nowych rozwiązań, wydarzeń i zmian w zakresie kultury, promocji, sztuki i w sektorze czasu wolnego. Pomysły te będą zbierane podczas serii spotkań w instytucjach, sołectwach i osiedlach, a także poprzez specjalną stronę internetową, która uruchomiona zostanie niebawem.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nadawany jest przez Unię Europejską. W tym roku prowadzony jest konkurs o tytuł ESK 2029. Powalczą o niego miejscowości z Polski i Szwecji. Miasta, które go zdobędą (po jednym z każdego z tych dwóch krajów) w ciągu jednego roku będą mogły zaprezentować życie kulturalne całego kraju. Kandydowanie do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury to jednak nie tylko możliwość organizacji wydarzeń, ale przede wszystkim ogromna szansa na rozwój. 

Zdjęcie przedstawia posiedzenie zespołu.
Zdjęcie przedstawia posiedzenie zespołu.
Zdjęcie przedstawia posiedzenie zespołu.
Zdjęcie przedstawia posiedzenie zespołu.
Zdjęcie przedstawia posiedzenie zespołu.
Zdjęcie przedstawia posiedzenie zespołu.
Zdjęcie przedstawia posiedzenie zespołu.

Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności
Polecamy