Strefa mieszkańca

Seniorze - to projekt dla Ciebie

„W ochronie życia i zdrowia – teleopieka i telemedycyna dla mieszkańców Subregionu Zachodniego”.

Zdjęcie - dłoń dorosłej osoby położona na dłoni osoby starszej.
Fot. Pixabay

Stowarzyszenie EBI Association wraz z partnerami – Miastem Rybnik (Ośrodek Pomocy Społecznej), firmą Opiekanova Sp. z o.o. oraz Telemedycyna Polska S.A. od września prowadzi projekt „W ochronie życia i zdrowia – teleopieką i telemedycyna dla mieszkańców subregionu zachodniego”.Projekt jest skierowany do seniorów powyżej 65 roku życia – mieszkańców Subregionu Zachodniego, w tym min. 100 osób z Rybnika.

Projekt realizowany jest od 1 września 2020 r. Potrwa 2 lata i skierowany jest do Seniorów 65+ z subregionu zachodniego województwa śląskiego. Wdraża w ich domach zdalne usługi zdrowotne dopasowane do ich potrzeb, tzw. teleopiekę telemedycynę.

Co to jest teleopieka i telemedycyna?

Są to usługi opiekuńczo-zdrowotne łączące nowoczesne technologie teleinformatyczne z pracą profesjonalistów, które mają za zadanie przedłużyć okres samodzielności i niezależności Seniorów we własnym domu. Te niezwykle precyzyjnie przygotowane usługi pomogą Ci, jeśli już martwisz się o swoich rodziców czy dziadków, a nie możesz z nimi spędzać całego czasu. Pozwoli Ci pracować, wyjeżdżać na delegacje czy wakacje, będąc pewnym, że ktoś czuwa pod twoją nieobecność nad bezpieczeństwem bliskich Ci Seniorów. A oni czują się komfortowo, bo nadal są u siebie. Nasza opieka to nie tylko interwencja w trakcie poważnych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu, ale także kontakt towarzyski 24h/dobę i wsparcie psychologiczne. Jeśli sam jesteś Seniorem lub potrzebujesz wsparcia z powodu niepełnosprawności czy zagraża Ci nagłe pogorszenie stanu zdrowia z powodu choroby przewlekłej, przede wszystkim depresji, choroby serca, nadciśnienia, cukrzycy – możesz mieć pewność, że dzięki naszym usługom, będąc w domu, będziesz w stanie wezwać pomoc w każdym trudnym momencie. Będziesz także mógł/mogła porozmawiać z teleopiekunami w przypadku lęków, obaw czy niepewności. I nadal będziesz mógł/mogła cieszyć się komfortem mieszkania we własnym domu!

W projekcie bardzo ważnym elementem jest zaangażowanie sieci sąsiedzkiej, pomoc wolontariuszy, praca pracowników terenowych.

Teleopieka, poza funkcją opiekuńczą (reagowanie na nagłe sytuacje, towarzyszenie poprzez rozmowy towarzyskie) koordynuje także inne działania wspierające zdrowie naszych uczestników według zindywidualizowanych decyzji. W związku z tym wskazuje konieczność pomocy w zakresach:

  • Badań przesiewowych i ewentualnych konsultacji w zakresie chorób neurodegeneracyjnych.
  • Poradnictwa psychologicznego.
  • Opieki kardiologicznej.
  • Opieki diabetologicznej.

W projekcie poza teleopieką, którą już poznaliście we wcześniejszych naszych projektach, będziemy analizować potrzeby zdrowotne podopiecznych także pod kątem dodatkowych usług telemedycznych:

  • Telemedycyna kardio - wsparcie dla pacjentów kardiologicznych, szczególnie w pierwszym roku po incydentach kardio.
  • Telemedycyna diabeto - wsparcie dla pacjentów diabetologicznych, szczególnie dla osób, u których dopiero zdiagnozowano cukrzycę i muszą się nauczyć z nią żyć.

Jak się zapisać?

W Jastrzębiu-Zdroju telefoniczne zapisy na listę oczekujących prowadzi Stowarzyszenie „EBI Association” - tel. 32 440 78 38. Osoby, które pozostawią swoje dane zostaną poinformowane o kolejnych etapach procesu rekrutacji.

Adres e-mail Stowarzyszenia: teleopieka@remove-this.ebi.org.pl. Biuro czynne w godz.: 8:00-15:00.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronach internetowych projektu: www.zaopiekowana.pl oraz www.zaopiekowany.pl.


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności

Polecamy