Strefa mieszkańca

„Śniadanie daje moc”

Szkoła Podstawowa nr 4 wzięła udział w ogólnopolskiej akcji oraz połączyła ją ze szczytnym celem – pomocą chorej koleżance.

Uczniowie uczyli się o zasadach zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia. Poznali zalety zbilansowanej diety i dowiedzieli się, jaki wpływ na organizm mają składniki zawarte w żywności. Poznali również problematykę jednej z chorób cywilizacyjnych – cukrzycy. Temat nie pojawił się przypadkowo – akcja była okazją do pomocy Oliwii – koleżance ze szkolnej ławy. Przeprowadzona została zbiórka pieniędzy na pompę insulinową dla dziewczynki.

Uroczysty finał akcji odbył się w czwartek, 8 listopada. Tutaj na uczniów czekała niespodzianka – tym razem to nauczyciele wystąpili w roli aktorów szkolnego przedstawienia. Najmłodsi jastrzębianie mieli również okazję sprawdzić swa wiedzę w quizie oraz skosztować pysznych specjałów, które wcześniej sami przygotowali w oparciu o wiedzę nabytą podczas trwania akcji.

Oliwia jest uczennicą 3 klasy Szkoły Podstawowej nr 4. Ma 10 lat, jest przesympatyczną dziewczynką, uwielbia przebywać w szkole wśród koleżanek i kolegów, chętnie się uczy.

Niestety Oliwka urodziła się z przepukliną oponowo-rdzeniową i wodogłowiem. Porusza się na wózku inwalidzkim, a w swoim dość krótkim życiu przeszła już kilka poważnych operacji. Mimo tak trudnego startu, jest bardzo pogodna, wytrwała i wszystkich w szkole zaraża swoim uśmiechem. Koleżanki i koledzy z klasy uwielbiają spędzać z nią czas i bardzo się o nią martwią, podczas każdego jej pobytu w szpitalu.

Niedawno u dziewczynki wykryto dodatkowe dwa schorzenia: celiakię i cukrzycę. Oliwia, pomimo stosowania ścisłej diety i codziennych zastrzyków z insuliny, musi regularnie o stałych porach badać poziom cukru w organizmie za pomocą glukometru. Pomiar taki musi być dokonywany przed i po każdym posiłku, co bardzo utrudnia funkcjonowanie w codziennym życiu, a szczególnie w szkole. Dziewczynka czeka w kolejce na otrzymanie pompy insulinowej, lecz niestety kolejka jest bardzo długa, a czas oczekiwania został określony na minimum rok. Rodzice Oliwii nie są w stanie sami sfinansować córce takiego urządzenia, gdyż koszt  zakupu przerasta ich możliwości.

Społeczność szkoły bardzo chce pomóc Oliwii, dlatego prosi wszystkich chętnych o dołożenie choć niewielkiej cegiełki do tego szczytnego celu, jakim jest zakup dla niej pompy insulinowej.


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności

Polecamy