Strefa mieszkańca

Świętujmy wspólnie 100-lecie odzyskania niepodległości

Rok 2018 to rok wyjątkowy. Nie tylko obchodzimy jubileusz 55-lecia naszego miasta, ale przede wszystkim świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

W związku z tym, w najbliższych dniach szykuje się wiele interesujących wydarzeń.

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 8 listopada, o godzinie 17.00 na koncert pieśni patriotycznych. Podczas imprezy wystąpią: Chór Miejski z Jastrzębia-Zdroju, Chór kameralny "Przyjaciele z SN", Chór męski "Echo", Zespół wokalny "Wiolinki', dzieci z niepublicznego przedszkola językowego "Secret"  oraz Parafialna Orkiestra Dęta z parafii NSPJ w Jastrzębiu-Zdroju. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Kolejne wydarzenie, na które warto się wybrać, to spektakl muzyczny z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości „Powróćmy jak za dawnych lat”, czyli polskie piosenki międzywojenne w wykonaniu Zespołu Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego z Czeskiego Cieszyna.

Spektakl przeniesie nas w świat przedwojennego kina, gdzie królowali Eugeniusz Bodo, Loda Halama, Hanka Ordonówna. Śpiewane przez nich piosenki nucimy do dziś, często nie zdając sobie nawet sprawy, z jakich filmów pochodzą. "Ta ostatnia niedziela", "Miłość ci wszystko wybaczy", "Umówiłem się z nią na dziewiątą" - to tylko kilka piosenek z wielu, które zabrzmią w nowych aranżacjach. Kostiumy, scenografia, muzyka - wszystko to pomoże nam przenieść się w tamte, dawno minione wspaniałe lata.
Koncert odbędzie się 10 listopada o godz. 17.00 w kinie „Centrum”. Cena biletów wynosi 10 zł.

W tym samym dniu, ale wcześniej, odbędzie się Narodowy Bieg 100-lecia od Bałtyku do Tatr organizowany przez Stowarzyszenie Biegów Górskich w Jastrzębiu-Zdroju. Celem imprezy jest nie tylko uczczenie tego ważnego jubileuszu, ale również promocja aktywności fizycznej.

Impreza zorganizowana zostanie w Zespole Szkół nr 2. Zawodnicy mogą zgłaszać się na bieg na dystansie 10 km, który rozpocznie się o godzinie 12.00. Do wyboru jest również bieg po zdrowie i marsz nordic walking na dystansie 2,5 km, który wystartuje o  godz. 11.00. Jest też krótszy dystans - bieg dla dziewcząt i chłopców na dystansie 150 m - start o godzinie 11.40. Udział w biegu na 10 km mają prawo wszyscy chętni rocznik 2002 i starsi posiadający dobry stan zdrowia. Natomiast w biegu po zdrowie i marszu nordic walking wszyscy chętni – rocznik 2010 i starsi. Młodzież poniżej 18. roku życia zobowiązana jest posiadać zgodę opiekuna prawnego. Warunkiem udziału w biegu jest wypełnienie karty uczestnictwa w formularzu zgłoszeniowym do 28 października. Zawodnik zgłasza się na stronie internetowej do 28 października, po tym terminie zgłoszenia do biegu na 10 km, biegu po zdrowie i marszu nordic walking nie będą przyjmowane. O zgłoszeniu zawodnika do biegu decyduje data wpłaty wpisowego.

Natomiast w Święto Niepodległości, 11 listopada o godzinie 10.00 pod pomnikiem w Jastrzębiu - Bziu odbędą się uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości. W ramach uroczystości zostanie przeprowadzona zmiana warty przez Straż Graniczną. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 z Bzia przedstawią program artystyczny o treści patriotycznej, a oprawę muzyczną zapewni orkiestra KWK „Borynia”. Kwiaty pod pomnikiem złożą m.in. przedstawiciele władz miasta, związków kombatanckich, służb mundurowych, harcerze, a także delegacje szkół. Z kolei o godzinie 11.00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła odprawiona zostanie Msza celebrowana w intencji Ojczyzny, po której uczestnicy uroczystości złożą kwiaty pod pomnikiem Solidarności.Natomiast popołudniu zapraszamy na wspólne przemaszerowanie ulicami naszego miasta, w radosnym pochodzie, w którym nie zabraknie muzyki, flag i patriotycznego ducha. Razem wyruszymy sprzed Urzędu Miasta, aby  aleją Józefa Piłsudskiego dotrzeć na parking kina Centrum. Tam dalsza część święta tak istotnego dla każdego Polaka. Zaplanowano między innymi wspólne śpiewanie czy jedyny w swoim rodzaju pokaz pirotechniczny. Przemarsz odbędzie się 11 listopada o godzinie 17.00 ( zbiórka o godzinie 16.30 przed Urzędem Miasta). Dalsze uroczystości o godzinie 17.30 na parkingu przed kinem Centrum. Uczestnikom przemarszu będą rozdawane flagi i chorągiewki. Warto dodać, że wraz z nami maszerować będzie setka dzieci ze wszystkich jastrzębskich szkół. I to właśnie one zaprezentują swoje zdolności wokalne pod kinem Centrum.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich wydarzeniach.


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności

Polecamy