Dla mieszkańca

Trudne doświadczenia też mogą być twórcze

Człowieka czynią niepełnosprawnym nie indywidualne ograniczenia, ale zewnętrzne bariery utrudniające uczestnictwo w życiu społecznym - mówi Hanna Pasterny.

Hanna Pasterny
fot. arch. Hanny Pasterny

Hanna Pasterny znana jest przede wszystkim ze swojego zaangażowania społecznego oraz aktywnych działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

- Człowieka czynią niepełnosprawnym nie indywidualne ograniczenia, ale zewnętrzne bariery utrudniające uczestnictwo w życiu społecznym. Staram się pokazywać, że niepełnosprawni posiadają swoje mocne strony, a ich trudne doświadczenia też mogą być twórcze i inspirujące. Mam szczęście, że w moim miejscu pracy jest duża otwartość na wychodzenie z inicjatywą, to naprawdę bardzo pomocne w wielu działaniach

– podkreślała kobieta.

Pasjonuje się podróżami i jest autorką kilku rekomendowanych książek. Na co dzień pracuje w stowarzyszeniu Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku jako konsultantka ds. osób niepełnosprawnych. Jest też organizatorką wielu warsztatów i spotkań.

Niedawno w ramach projektu „Punkt informacyjno-doradczy dla osób niepełnosprawnych i ich otoczenia” współfinansowanego przez Miasto Rybnik zorganizowała internetową prelekcję destygmatyzacyjną dotyczącą zaburzeń psychicznych. Uczestniczyli w niej m.in. urzędnicy i działacze organizacji pozarządowych. Odbyło się też spotkanie online dla rodzin osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Ponadto z Fundacją Credo zakończyła realizację projektu „Wzajemne oswajanie 2” współfinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Śląskie Lokalnie. W jego ramach wspólnie z tłumaczką języka migowego prowadziła szkolenia dla pracowników prokuratury i sądu o komunikacji z osobami niepełnosprawnymi. Odbyło się też spotkanie dla osób niepełnosprawnych w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Jego celem było oswojenie uczestników z sądem i uświadomienie im, na jakie dostosowania mogą liczyć w kontakcie z wymiarem sprawiedliwości.

- Jeśli poprzestaniemy na oburzaniu się, że Polska nadal nie zniosła ubezwłasnowolnienia osób chorujących psychicznie i z niepełnosprawnością intelektualną, nic to nie zmieni. Jednak można też zwracać uwagę sędziom i prokuratorom, że w postępowaniach o ubezwłasnowolnienie należy skupiać się nie tylko na tym, z czym nie radzi sobie osoba, wobec której toczy się postępowanie, lecz także na jej zasobach, możliwościach, mocnych stronach. Uważam, że ma to większy sens, bo zmiana systemowa wymaga przede wszystkim zmiany myślenia

– przyznała Hanna Pasterny.

Jednak najbardziej inspirują ją spotkania z ludźmi oraz podróże. Poza działaniami społecznymi dzieli się swoimi doświadczeniami z dalekich wypraw. Opisuje je w książkach w nich też zawiera cenne rady i wskazówki dla przyszłych podróżników.

- W książce „Jak z białą laską zdobywałam Belgię” opisuję czteromiesięczny pobyt w Liège, dokąd wyjechałam na Europejski Wolontariat. Piszę o codzienności, ciekawych miejscach, niezwykłym spotkaniu z rodziną pisarki Marii Gevers

- tłumaczy.

„Tandem w szkocką kratkę” to opowieść o pracy i przyjaźni z profesor z Glasgow. Ta pełna humoru książka otrzymała wiele rekomendacji, opowiada o zderzeniu różnic i kontrastów, lecz także szukaniu dróg do porozumienia.

- W książce „Moje podróże w ciemno” opisuję podróże po Polsce, Europie i samodzielną wyprawę do USA. Czytelnicy "Tandemu w szkocką kratkę" ponownie spotkają się też z bohaterką tamtej książki. Piszę również o wirtualnej podróży na Korsykę, podpowiadam, jak przygotować się do podróży i co zrobić, gdyby ktoś bliski uległ wypadkowi za granicą

– mówi.

Ponadto, Hanna Pasterny w ubiegłym roku we współpracy z prawnikiem stworzyła broszurę „Osoby z niepełnosprawnościami a wymiar sprawiedliwości. Rekomendacje dla policji, straży miejskiej, prokuratury, sądu i organizacji pozarządowych”.

Mieszkanka Jastrzębia-Zdroju stawia na ciągły rozwój, angażuje się w wiele projektów i z gorącym sercem walczy o prawa osób z niepełnosprawnościami, jej praca społeczna została wyróżniona – kobieta otrzymała nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich im. Macieja Lisa.


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności
Polecamy