Dla mieszkańca

Witamy Viris!

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju ma nową funkcjonariuszkę. Viris to owczarek belgijski i właśnie przechodzi szkolenie.

Zdjęcie przedstawia nową funkcjonariuszkę - Viris.

Viris to drugi pies służbowy w naszej komendzie. Zwierzęta są członkami rodzin swoich opiekunów. Wracają z nimi do domu, na służbę przyjeżdżają z nimi.

- To rasa bardzo energiczna i odważna. Trzeba pilnować, żeby psu się krzywda nie stała. Pójdzie wszędzie, ale na tym etapie szkolenia trzeba za nią troszkę więcej myśleć niż przy innych rasach. Wcześniej miałem labradora i widzę różnice w charakterze – mówi opiekun i przewodnik Viris, aspirant Mateusz Cupek z jastrzębskiej komendy.

Strażak wraz ze swoim poprzednim psem brał udział w wielu trudnych akcjach ratunkowych. Najpoważniejsze z nich to te w gruzowiskach po katastrofach budowlanych w Świebodzicach, Katowicach, czy w Szczyrku. Wie zatem, czego oczekuje się po jego nowym zespole.

- Już między 7-8 tygodniem życia szczenięcia robi się specjalne testy pod kątem działań w naszej grupie. Sprawdza się predyspozycje do zabawy, odporność na stres. Obserwuje reakcję na głośne, intensywne dźwięki. Na dalszym etapie szkolenia jest to rozwijane, aby hałasy, które są powszechne podczas akcji ratowniczej nie rozpraszały zwierzęcia w pracy – mówi opiekun Viris. Dodaje, że zanim nowa funkcjonariuszka przystąpi do pierwszych egzaminów miną nawet 2 lata.

A jak wygląda egzamin? – Sprawdza się umiejętność pokonywania przeszkód, chodzenia po drabinkach poziomych, nachylonych pod kątem 45 stopni, ruchomych kładkach. Ocenia się posłuszeństwo, także na odległość, wysyłanie kierunkowe. Wreszcie – szukanie pozorantów w gruzowisku. Pies nie może zaszczekać na jedzenie, ubrania poszkodowanych. Ma nas doprowadzić do osoby poszkodowanej.

Przed nowym zespołem stoi teraz ogrom pracy, ale Viris podobno jest wyjątkowo ciekawskim i pojętnym uczniem. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć powodzenia w szkoleniu!


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności
Polecamy