Dla mieszkańca

Zadbajmy o nasze środowisko

Dziś dzień bez opakowań foliowych.

Plakat dnia bez opakowań filmowych.

Produkcja trwa tylko 1 minutę, przeciętnie używamy jej 25 minut, a rozkłada się 400 lat.

Tak, zgadza się! To dobrze znana torba foliowa. Owszem nie da się zaprzeczyć, że jest wygodna, zawsze pod ręką i ułatwia nam życie, ale…

Nikt nie powie, że widok foliówek wywiewanych z koszy na śmieci, ze składowisk odpadów, spływających rzekami, pchanych przez wiatr przez cały świat, jest cudny. Tym bardziej, że nie służy to naszemu środowisku i zdrowiu. Do tego wielka pacyficzna plama śmieci zatruwająca organizmy morskie, ptaki i ssaki. Toksyny zawarte w plastiku przenikają również do naszych organizmów, podstępnie gromadząc się i powodując poważne choroby. Jest to jeszcze bardziej niebezpieczne, gdy trujące tworzywa sztuczne mają bezpośredni kontakt z żywnością.

Co ciekawe, torby plastikowe z oznaczeniem „biodegradowalne”, niecałkowicie ulegają degradacji… po prostu się rozsypują. W ich produkcji, oprócz polimerów wykorzystuje się skrobię, dzięki której torebka rozpada się. W tym procesie jednak polietylen pozostaje, tyle że w postaci proszku - niebezpiecznego mikroplastiku.

Nie ma czasu na zastanawianie się, kiedy zaczniemy działać! Co ja, jako mieszkaniec tego miasta, tego kraju, mieszkaniec ziemi mogę zrobić tu i teraz, dla poprawy swojego zdrowia i planety?

Zacznijmy od rzeczy najprostszych:

- zabierajmy na zakupy własne, wielorazowe torby,

- wybierajmy produkty jak najmniej opakowane, bądź pakowane w produkty z recyklingu,

- pijmy z bidonów wielokrotnego użycia,

- posiłki pakujmy do przyjaznych dla środowiska opakowań na jedzenie, np. ze szkła, bambusa lub stali nierdzewnej,

- zamieńmy plastikowe słomki i sztućce na ekologiczne.


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności
Polecamy