Strefa mieszkańca

Zmiana, która się opłaca

W naszym mieście powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy. Służyć będzie osobom z niepełnosprawnością intelektualną, sprzężoną i zaburzeniami psychicznymi.

fot. Łukasz Parylak

Do tej pory dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną korzystały z Domu Nauki i Rehabilitacji, który nie ma umocowania w obecnym systemie prawnym. Jednakże Jastrzębie-Zdrój od lat starało się o pozyskanie funduszy na powstanie Środowiskowego Ośrodka Samopomocy, który pozwala na bardziej kompleksową opiekę nad podopiecznymi. Od 2015 r. aż czterokrotnie składane były wnioski o dofinansowanie. Determinacja jednak się opłacała. Miasto pozyskało 1,2 mln zł dofinansowania na wyposażenie i utrzymanie Środowiskowego Domu Samopomocy. Tym samym w grudniu DNiR zostanie wygaszony, a w jego miejsce powstanie ŚDS. Jest to konieczne, ponieważ oba ośrodki zwyczajnie dublowałyby się w swoich obowiązkach. Miasto dołoży wszelkich starań, by osoby pracujące w DNiR znalazły pracę w tworzonym ŚDS. Co ważne, ta zamiana ma szereg zalet dla osób niepełnosprawnych i ich bliskich. W ŚDS prowadzonych będzie więcej zajęć terapeutycznych i rehabilitacyjnych niż opiekuńczych.

– Takie miejsce było potrzebne, ponieważ do tej pory nie było podobnego ośrodka w Jastrzębiu. Ponadto ministerstwo wydało zgodę na utworzenie tej placówki i będzie ją finansowało. Jej funkcjonowanie jest zatem gwarantowane, co daje również stabilność podopiecznym

– mówi Anna Hetman, prezydent miasta.

Właśnie dla tych osób uruchomione zostaną pracownie: kształtowania potrzebnych umiejętności, arteterapii, ceramiczna, gospodarstwa domowego, komputerowa, kulinarna, muzykoterapii i rtv, ogrodnicza, stolarska oraz oddziaływań indywidualnych. Aktualnie w budynku, gdzie ma powstać SDŚ, prowadzone są intensywne roboty budowlane. Budynek dostosowywany jest do potrzeb ośrodka. Miasto na ten cel przeznaczyło z własnego budżetu ponad 3 mln zł.

– Osoby z niepełnosprawnością i zaburzeniami psychicznymi potrzebują wsparcia, dostosowanego otoczenia i rehabilitacji przez całe życie. Wybór umiejętności, które będą u nich kształtowane, podporządkowany będzie indywidualnym możliwościom uczestników zajęć

– dodaje Anna Hetman.

W Środowiskowym Domu Samopomocy zapewniono miejsca dla 60 osób. Ośrodek rozpocznie działalność w grudniu, ale uczestnicy będą w nim przebywać od stycznia 2020 r. Zamiana przebiegać będzie płynnie. Ważne jest to, że osoby lub rodzice osób z niepełnosprawnością intelektualną i z zaburzeniami psychicznymi mogą zgłaszać się do ŚDS poprzez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej. Prowadzenie takiego ośrodka oparte jest na ustawie o pomocy społecznej i jest zadaniem rządowym, dlatego miasto nie może finansować z własnych środków bieżącej działalności ŚDS. Miasto planuje przekazać ośrodek do prowadzenia organizacji pozarządowej. To będzie dawało możliwość pozyskania dodatkowych pieniędzy na funkcjonowanie SDŚ.

fot. Łukasz Parylak
fot. Łukasz Parylak
fot. Łukasz Parylak
fot. Łukasz Parylak
fot. Łukasz Parylak
fot. Łukasz Parylak
fot. Łukasz Parylak

Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności

Polecamy