Strefa mieszkańca

Znakowanie rowerów

Akcja oznaczania jednośladów (i nie tylko) syntetycznym DNA odbędzie się 11 września.

Na zdjęciu strażnik miejski nanosi na ramę roweru tzw. syntetyczne DNA.

Projekt „Zintensyfikowanie współpracy transgranicznej straży miejskich w Karwinie i Jastrzębiu-Zdroju” dofinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Program Interreg V-A Republika Czeska - Polska.


- Na czysty rower lub inny cenny pojazd jak wózek dziecięcy, czy wózek inwalidzki nanoszone jest tzw. syntetyczne DNA z numerem identyfikacyjnym, który następnie wraz ze zdjęciami i danymi właściciela umieszczany jest w międzynarodowej bazie pojazdów. W przypadku kradzieży bądź utraty i po informacji przekazanej przez właściciela, w bazie natychmiast pojawia się odpowiednie oznaczenie widoczne dla wszystkich jej użytkowników

– informują strażnicy miejscy

Co istotne, zwłaszcza dla właścicieli drogich rowerów, oznakowanie nie ingeruje w trwały sposób w budowę pojazdu ani nie jest widoczne dla osób postronnych, dlatego też nie wpływa na jego wygląd i nie uszkadza go. O zastosowanym oznakowaniu informuje naklejka umieszczana na ramie pojazdu, co skutecznie odstrasza potencjalnych złodziei. System ten jest najpopularniejszą metodą zabezpieczania rowerów u naszych południowych sąsiadów.

Przypominamy, iż pełnoletni właściciel, oprócz pojazdu, powinien zabrać ze sobą dowód osobisty i dowód jego zakupu (paragon, fakturę, umowę). W przypadku braku dokumentacji na miejscu sporządzone zostanie oświadczenie właściciela. Sam pojazd musi być czysty i suchy. W przypadku opadów, znakowanie zostaje odwołane ze względu na ograniczenia technologiczne metody znakowania.

Najbliższe znakowanie odbędzie się na parkingu przed wejściem do Straży Miejskiej, 11 września, w godz. 14.00 – 17.00. O terminach znakowania w kolejnych miesiącach będziemy na bieżąco informować. W przypadku dużego zainteresowania, wyznaczone zostaną dodatkowe daty.

Akcja znakowania rowerów prowadzona będzie z zachowaniem wymaganych przepisami obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa COVID – 19. Wymagamy od każdej osoby posiadania indywidualnych środków ochrony osobistej (maseczki) oraz stosowania się do poleceń dotyczących dezynfekcji rąk i zachowania pomiędzy poszczególnymi osobami odpowiednich odległości.


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności
Polecamy