Strefa mieszkańca

Nagranie, które łączy

Na co dzień wykonują różne zawody, fascynują ich różne pasje. Łączy natomiast entuzjazm, zaangażowanie i... biało-czerwona flaga. Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju nagrali niezwykłą wersję hymnu.

Antoni Weissmann - sołtys sołectwa Szeroka, pięściarka Laura Grzyb, hokeista JKH GKS Jastrzębie Mateusz Bryk, piłkarz GKS Jastrzębie Farid Ali, Agata Piotrkowska - przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta, radny Rady Miasta Grzegorz Mosoń i ks. Marcin Ratka-Matejko - pastor parafii Ewangelicko-Augsburskiej oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ludwika Jerzego Kerna. Wszyscy oni stanęli przed mikrofonem, by z okazji Narodowego Święta Niepodległości, wraz z prezydent Anną Hetman, zaśpiewać "Mazurka Dąbrowskiego".

W związku z epidemią koronawirusa, do studia nagrań weszli pojedynczo. Tam każdy z zaproszonych gości samodzielnie musiał zmierzyć się z melodią hymnu. Jednak za sprawą odpowiedniego montażu, "Mazurek Dąbrowskiego" został wykonany przez nich wspólnie. Dzięki temu film "Niepodległa do hymnu! Jastrzębie-Zdrój" to film  poruszający w dwójnasób.

Ostatnie lata pokazały, że jastrzębianie potrafią się jednoczyć wokół naszych narodowych świąt; że chcą celebrować je wspólnie. Mając to na uwadze, jak również fakt, że nie możemy w obecnej sytuacji się spotkać, postanowiliśmy nagrać ten film. Zwłaszcza w tak trudnych dla naszej społeczności sytuacjach, powinniśmy być razem. To nagranie – tak poruszające w swej wymowie – ma nam to jeszcze raz, dobitnie pokazać. Nasz hymn, nasze barwy narodowe powinny nas łączyć, nigdy natomiast dzielić

podkreślała prezydent Anna Hetman.

W powstałym filmie wykorzystano również ujęcia archiwalne, pokazujące, jak jastrzębianie potrafili wspólnie świętować Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

 


Pozostałe filmy

Polecamy