Dla mieszkańca

„ŚWIATŁO(CIENIE)” Joanny Chrząszcz

Zapraszamy na wernisaż.

Miejski Ośrodek Kultury oraz Galeria Epicentrum zaprasza na wystawę fotografii.

„ŚWIATŁO(CIENIE)” Joanny Chrząszcz

Wernisaż 10.03.2023 r. godzina 17:00
Wstęp wolny!

Wystawa będzie czynna do 31 marca 2023 r. od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 19:00

 

Joanna Chrząszcz urodziła się w Katowicach, obecnie mieszka i pracuje w Oświęcimiu.
Ukończyła liceum plastyczne w Nowym Wiśniczu, filologię rosyjską, kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagielloński oraz studia podyplomowe „Totalitaryzm-Nazizm-Holokaust” na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Obecnie pracuje na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu jako konserwatorka.
Lubi podróżować – poznawać nowe miejsca i ludzi.
Fotografią zainteresowała się w czasach liceum. Zdobywając wykształcenie jako sztukatorka, zaczynała od fotografii dokumentalnej, stąd umiłowanie detalu architektonicznego i rzeźby.

 

Wystawa "ŚWIATŁO(CIENIE)" jest konsekwencją mojej wcześniejszej wystawy fotograficznej "W mroku". Tym razem postanowiłam dokonać "przejścia" z mroku w jasność i z jasności w mrok, przy czym istotną jest dla mnie przestrzeń "pomiędzy" tymi dwoma światy. Ma dla mnie niebagatelne znaczenie samo "przejście", jako wyznacznik pokonywania czasu i przestrzeni mi danej, a właściwie zadanej. Zdecydowałam sie tym samym na "odczarowanie" mroku, powszechnie kojarzonego ze: smutkiem, złem, samotnością czy alienacją. Pomocną wydaje się Biblia, która interpretuje mrok jako ten element rzeczywistości, z którego w czwartym dniu stwarzania świata, powstała jasność. Jasność i mrok nie mogą bez siebie istnieć. Są one dla Boga dobre i stanowią "trwały kontrast". Tutaj na przeciw wychodzi koncepcja Johana Huizinga, dla którego "trwały kontrast" wprowadza w życie "żywiołowy wdzięk i namiętną sugestywność". Te powodują, że istnienie jawi się jako galeria barw i smaków, czyniąc je pełnym, soczystszym, bogatszym.

- mówi pani Joanna

Moje "wędrowanie" pomiędzy jasnością i mrokiem to również poszukiwanie harmonii. Staram się uchwycić to co w chaosie rzeczywiści porządkuje nasza percepcja świata. Dla mnie chaos natury, aczkolwiek słuszny, twórczy i będący praojcem wszelkiej materii, ujarzmia kultura, a zatem ten element dzieła ludzkości, który świadczy o sile człowieka. 

- mówi pani Joanna

Światłocień, jako "dziecię" jasności i mroku, stanowi dla mnie płaszczyznę bogatą w faktury, gradacje, struktury. Sięgam po nie swym wzrokiem, często wychwytuję mimochodem, bez aranżacji i ustawiania. I jeśli to tylko możliwe, dotykam potem dłońmi tych "oceanów" doznań. A są one: chropowate, gładkie, puszyste, zimne, drażniące ect. Ten dotyk ma być utrwaleniem mojego postrzegania sytuacji zastanej, a tę starałam się ująć w ramy wystawy "ŚWIATŁO(CIENIE)".

- mówi pani Joanna

Data i godzina
10.03.2023 - 31.03.2023
07:54
Lokalizacja
Miejski Ośrodek Kultury
ul. Piłsudskiego 27 Jastrzębie-Zdrój
Organizator
Miejski Ośrodek Kultury
tel. 32 4717 924

Polecamy