Dla mieszkańca

"U siebie w niebie" - wystawa

Miejski Ośrodek Kultury, Galeria Sztuki Epicentrum zaprasza na wystawę.

Plakat - informacje powtórzone.

"U siebie w niebie" malarstwo Aleksandry Sokalli oraz poezja Hanny Goszyc-Górecznej
9.12.2022 – 27.01.2023

Aleksandra Sokalla artystka niezależna. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego oraz studiów podyplomowych o kierunku muzyka i plastyka w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu i aranżacja wnętrz w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Pedagog,  plastyk, filantropka,  Jej malarstwo, fotografia, instalacje są mówieniem o rzeczach ważnych, bo dotyczących człowieka, anioła i Śląska. Nie jest to jednak wynikiem świadomie przyjętej konwencji twórczej, lecz wynika z charakteru, emocjonalności i temperamentu artystki, która tworzy swoje prace sercem i wtapia w nie całą swoją wrażliwość. W swoich pracach artystka nadaje aniołom fizyczną formę, która pozwala im funkcjonować w świecie materialnym, gdzie według platońskiej koncepcji archetypów, nie miałyby prawa zaistnieć. Anioł, z grec. angelos, oznacza posłańca, zwiastuna dobrej nowiny. Wystawa autorska Oli niesie tą dobrą nowinę uchwyconą w kolorach i kształtach. Jej prace to też elementy instalacji zawierającej stare drewniane śląskie „stołki”, kartki z zapomnianych książek, nuty, elementy ornamentu śląskiego, pióra zamknięte w szkle... to wszystko jest opowieścią o aniołach!  

Hanna Goszyc-Góreczna rodowita Ślązaczka. Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej, Doktor Nauk Humanistycznych w dziedzinie wiedzy o religii i kulturze. 
Autorka kilku tomików poezji oraz współautorka kilku almanachów poetyckich, związana z grupą poetycką Poeci.com. Od 2006 roku pracuje jako nauczyciel języka polskiego. W czasie pracy dydaktycznej kilka razy została uhonorowana tytułem Nauczyciela Roku.
Jej pasją są: poezja, podróże oraz anioły. Stąd też temat jej pracy doktorskiej: Motyw anioła w literaturze i kulturze na Górnym Śląsku od XIX wieku do współczesności oraz anielskie tematy referatów wygłaszanych na konferencjach naukowych.

Ekspozycja dostępna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 19.00.
Galeria Epicentrum mieści się przy al. Piłsudskiego 27.

Data i godzina
09.12.2022 - 27.01.2023
08:00
Lokalizacja
Galeria Epicentrum
Piłsudskiego 27 Jastrzębie-Zdrój
Organizator
Miejski Ośrodek Kultury
tel. 32 4717 924

Polecamy