Dla mieszkańca

Wystawa „Biurko Járy Cimrmana”

Galeria "Ciasna" zaprasza na wystawę przybliżającą postać znanego czeskiego geniusza.

portret Cimrmana
fot. Galeria "Ciasna"

Słynne biurko Járy Cimrmana zawiera nie tylko niektóre wynalazki, artefakty i projekty czeskiego geniusza, ale też obiekty nierozpoznane, a nawet nierozpoznawalne. Duży problem dla galerii stanowiło nie tylko sprowadzenie Biurka, ale też, a może przede wszystkim, przetłumaczenie opisów poszczególnych szuflad z języków: czeskiego, staroczeskiego, niemieckiego i jego odmiany określanej jako austriackie gadanie. Wystawa ta będzie, na razie, poświęcona tylko zewnętrzu tego przedmiotu, gdyż wnętrze wymaga jeszcze wielu dokładnych i niebezpiecznych badań.

Jára Cimrman jest powszechnie znanym i podziwianym geniuszem, nie tylko w Czechach ale też w innych krajach. Jest filozofem, lekarzem wielu spcjalności, wynalazcą, sportowcem, pedagogiem, obieżyświatem i tancerzem. W 2005 roku zajął pierwsze miejsce w organizowanym przez Czeską Telewizję konkursie na najwybitniejszego Czecha.
Żył on w różnych czasach, trudno jest je ustalić dokładnie, ponieważ nie istniał cieleśnie...

Jeśli interesuje was postać czeskiego geniusza zobaczcie wystawę w Galerii "Ciasnej" od 17.12.2020 do 8.01.2021 r.

Ze względu na bezpieczeństwo wystawa odbędzie się bez wernisażu i spotkania autorskiego. Ale mimo to zapraszamy do Galerii, a zwłaszcza na jej stronę, Zoneramę i facebook, gdzie wystawa będzie pokazana online.

Data i godzina
17.12.2020 - 08.01.2021
09:00
Lokalizacja
Galeria "Ciasna"
ul. Katowicka 17 Jastrzębie-Zdrój
Organizator
Galeria "Ciasna"
Tel: 667 542 341

Polecamy