Dla mieszkańca

Ankiety

TALENTY MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ II EDYCJA

W związku z trwającym konkursem pn.”TALENTY MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ II EDYCJA” każdy mieszkaniec Miasta może zagłosować na jedną wybraną przez siebie pracę konkursową. Praca, która zdobędzie najwięcej głosów otrzyma nagrodę internautów, a autor zostanie zaproszony na Galę Artystów, która odbędzie się 27 listopada 2022r. o godzinie 16:00 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju. Głosowanie trwa od 4 listopada do 24 listopada 2022 r. Zapraszamy do głosowania. Przedsięwzięcie „TALENTY MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ  II EDYCJA” współfinansowane jest ze środków Fundacji JSW.

Głosowanie: TALENTY MIASTA JASTRZĘBIE-ZDRÓJ II EDYCJA

Regulamin głosowania

 


Budżet obywatelski 2023 - wyniki głosowania

Znamy wyniki tegorocznego głosowania w Jastrzębskim Budżecie Obywatelskim oraz wiemy, które projekty zostaną zrealizowane w 2023 roku. Do realizacji trafi łącznie 31 zadań, w tym jedno ogólnomiejskie.


- lista zadań osiedlowych / sołeckich przeznaczona do realizacji w ramach Jastrzębskiego Budżetu Obywatelskiego w roku 2023 (plik do pobrania)

- zadanie ogólnomiejskie przeznaczone do realizacji w ramach Jastrzębskiego Budżetu Obywatelskiego w roku 2023 (plik do pobrania)


Jastrzębianie oddali łącznie 11 006 głosów  w tym 10 024 głosy ważne. Po raz kolejny mieszkańcy pobili rekord. W porównaniu z rokiem ubiegłym oddano ponad 1500 głosów więcej. 

Przypomnijmy, pula środków o przeznaczeniu której bezpośrednio decydowali jastrzębianie opiewała na kwotę 3 milionów złotych z czego na zadanie ogólnomiejskie przeznaczone było 600.000,00 zł  tysięcy złotych, a na zadania osiedlowe/sołeckie  2 400.000,00 zł. 

 


13 czerwca rusza głosowanie na projekty zgłoszone w tegorocznej edycji Jastrzębskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosy na wybrane przez siebie projekty można oddawać do 26 czerwca. Mieszkańcy zdecydują na co wydane mają zostać 3 miliony złotych.

Każdy mieszkaniec (niezależnie od wieku) może zagłosować na jeden projekt ogólnomiejski – bez względu na miejsce zamieszkania oraz na jeden na zadanie dotyczące osiedla/sołectwa, w którym mieszka (jeśli takie głosowanie jest przeprowadzone). 

W tym roku do głosowań „lokalnych” przystąpić będą mogli mieszkańcy siedmiu osiedli: 1000-lecia Szeroka, Arki Bożka, Barbary, Bogoczowiec, Jastrzębie Górne i Dolne, Gwarków, Zdrój oraz trzech sołectw: Bzie, Moszczenica i Ruptawa- Cisówka. 

Jak, gdzie i kiedy mogę oddać głos? 

-   internetowo - za pomocą platformy konsultacyjnej
od północy w poniedziałek, 13 czerwca do 26 czerwca do godziny 24:00. 

-  tradycyjnie – za  pomocą papierowej karty do głosowania, którą po wypełnieniu należy wrzucić do specjalnie oznaczonej urny wystawionej w terminie od 13 do 24 czerwca w Urzędzie Miasta, w godzinach jego pracy.

-  w mobilnym punkcie konsultacyjnym – będzie można w wybranych lokalizacjach zagłosować internetowo lub pobrać kartę i wrzucić ją do urny. Pracownicy Wydziału Dialogu Społecznego odwiedzą następujące miejsca: 

· Okolice targowiska na A. Bożka – 15.06.2022 w godz. od 9:00 - 10:00
· Okolice Supersamu – 17.06.2022 w godz. od 9:00 - 10:00
· Osiedle 1000-lecia Szeroka – 20.06.2022 w godz. od 14:30 - 15:30
· Dom Sołecki Borynia i Skrzeczkowice – 20.06.2022 w godz. od 16:00 - 17:00 
· Plac zabaw i wiata rekreacyjna w Moszczenicy – 21.06.2022 w godz. 14:30-15:30
· Dom Sołecki/ wiata rekreacyjna w Ruptawie-Cisówce -21.06.2022 w godz. 16:00-17:00
· Park Zdrojowy – 22.06.2022 w godz. 17:00-18:00
· Plac przy OSP Bzie – 23.06.2022 w godz. 16:00-17:00

Na co głosujemy?
W tym roku pod głosowanie zostanie poddanych 10 pomysłów jastrzębian na zadanie ogólnomiejskie oraz 40 pomysłów na zadania w 10 osiedlach i sołectwach.

Opis projektów osiedlowych/sołeckich

Opis projektów ogólnomiejskich
 

Zadania ogólnomiejskie - ocenione pozytywnie

Zadania osiedlowe/sołeckie - ocenione pozytywnie

W 11 jednostkach pomocniczych miasta głosowanie nie zostanie przeprowadzone, bowiem łączna wartość szacunkowa wszystkich zweryfikowanych pozytywnie projektów zadań z danej jednostki nie przekracza kwoty dostępnej dla danego osiedla czy też sołectwa.

Karty do głosowania – gdzie mogę pobrać?
Karty z zadaniami ogólnomiejskimi jak i dedykowane konkretnym jednostkom pomocniczym będą dostępne w Urzędzie Miasta, na stronie internetowej miasta (www.jastrzebie.pl) w zakładce budżet obywatelski - dokumenty do pobrania oraz w konkretnych terminach i miejscach w mobilnych punktach konsultacyjnych (patrz Jak, gdzie i kiedy mogę oddać głos?)

Pamiętaj!
W przypadku głosowania internetowego konieczny będzie adres e-mail, na który przesłany zostanie link aktywacyjny. Co ważne, z jednego adresu mailowego może paść tylko jeden głos. Jeśli więc w gospodarstwie domowym jest kilka osób, to każda powinna mieć swój adres e-mailowy.

Gdy głosuje osoba nieletnia, trzeba dołączyć zgodę opiekuna prawnego. 

Pula środków finansowych w budżecie Miasta Jastrzębie-Zdrój na realizację zadań objętych Jastrzębskim Budżetem Obywatelskim na 2023 rok wynosi 3 000 000 zł z czego 600 000 zł przeznaczone jest na zadanie ogólnomiejskie, a 2 400 000 zł na zadania w osiedlach i sołectwach. 

Zachęcamy do śledzenia strony www.jastrzebie.pl zakładka: Jastrzębski Budżet Obywatelski oraz profilu na facebooku: Jastrzębski Budżet Obywatelski. Tam znajduje się więcej informacji. 


Talenty Miasta Jastrzębie-Zdrój 2020

W związku z trwającym konkursem pn.”Talenty Miasta Jastrzębie-Zdrój 2020” każdy mieszkaniec Miasta może zagłosować na jedną wybraną przez siebie pracę konkursową. Praca, która zdobędzie najwięcej głosów otrzyma nagrodę internautów, a autor zostanie zaproszony na Galę Artystów, która odbędzie się 28 listopada o godzinie 14:00 w Kinie Centrum Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju. Głosowanie trwa od 27 października do 19 listopada.  Zapraszamy do głosowania. Przedsięwzięcie „Talenty Miasta Jastrzębie-Zdrój 2020” finansowane jest ze środków Fundacji JSW.

Wypełnij ankietę

 


Wybierz nazwę ronda

 

Dobiegają końca prace związane z budową ronda w ciągu ulic: alei Piłsudskiego, Granicznej i Północnej – niezwykle ważnego, bo usytuowanego na wjeździe do miasta i łączącego jego główne arterie. A wraz z tym pojawiło się kilka propozycji dotyczących tego, jak powinno zostać nazwane nowe rondo. Dlatego też władze miasta postanowiły oddać decyzję w tej sprawie w ręce mieszkańców. W konsultacjach społecznych mogą uczestniczyć mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju, którzy w dniu ich rozpoczęcia ukończyli 16. rok życia.

W przestrzeni miasta nazwy poszczególnych obiektów powinny jak najpełniej współgrać z najbliższym otoczeniem. W przypadku ronda niezwykle istotne jest to, że  znajduje się ono przy alei Piłsudskiego. W tym ciągu komunikacyjnym wszystkie nazwy ulic czy rond związane są z postaciami wpisującymi się w swoisty „nurt wolnościowy” (m. in. rondo im. gen. Władysława Sikorskiego czy aleja Jana Pawła II). Stąd też propozycja, by nowe rodno nosiło miano Powstańców Śląskich – włączając się w tę samą konwencję i zachowując spójność z pozostałymi nazwami, znajdującymi się na tej trasie. Idąc tym tokiem, będziemy proponować  zmianę nazwy Ronda Centralnego na Rondo Porozumienia Jastrzębskiego,  dzięki czemu otrzymamy jednolity i konsekwentny układ, oparty o nazewnictwo związane z „wolnościową” historią naszego miasta.

Nazwanie ronda mianem Powstańców Śląskich to odpowiedź na propozycję Towarzystwa Miłośników Ziemi Jastrzębskiej, by rondo nosiło imię Ludwika Piechoczka – działacza plebiscytowego, dowódcę powstańczego we wszystkich Powstaniach Śląskich, posła do Sejmu Śląskiego i Sejmu RP, zamordowanego w Auschwitz.  Bardziej ogólna nazwa  wynika z faktu, że Ludwik Piechoczek nie jest jedynym jastrzębianinem, biorącym udział w Powstaniach Śląskich.

Padły również inne propozycje – np. Jana Nepomucena, Nadziei i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju mogą zatem wybierać między następującymi  nazwami:
- Rondo im. Powstańców Śląskich, którego nazwa upamiętnia walkę jastrzębian o polskość Śląska, wpisując się przy tym w  kontekst pozostałych patronów ulic, znajdujących się w tym ciągu komunikacyjnym

 - zaproponowane przez Zarząd Osiedla Morcinka rondo im. św. Jana Nepomucena. Propozycja ta argumentowana jest  m.in. XX rocznicą uczynienia św. Jana Nepomucena patronem Jastrzębia, a także tym, że w pobliskiej  lokalizacji w latach 70. ubiegłego stulecia znajdowała się kapliczka z figurą Świętego, przy której tłumy mieszkańców gromadziły się na nabożeństwach

-  zgłoszone przez sześcioosobowy Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które ma uhonorować trzydziestoletnią działalność tej organizacji. Komitet zwrócił uwagę na unikalne zaangażowanie społeczne, wywołane działalnością Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 28 września wpłynął do Rady Miasta projekt uchwały w tej sprawie autorstwa Komitetu

- Rondo Nadziei zaproponowane przez Tomasza Marona w formie petycji. Ma to być  forma upamiętnienia rocznic doniosłych wydarzeń, które niosły nadzieję poprzednim pokoleniom i powinny dawać wiarę w przyszłość ponad podziałami, takich jak: 40. rocznica Porozumienia Jastrzębskiego, 160. rocznica pierwszego sezonu leczniczego w dawnym uzdrowisku, 100. rocznica III powstania śląskiego.

Wypełnij ankietę

Polecamy