Dla turysty

Miasta partnerskie

Podpisanie umowy partnerskiej: 6 marca 1995 r.


INFORMACJE O MIEŚCIE:
To jeden z głównych ośrodków górniczych Republiki Czeskiej, który wraz z okolicznymi miastami tworzy przemysłowe Zagłębie Ostrawsko-Karwińskie. Dopiero odkrycie bogatych złóż węgla w tej okolicy doprowadziło do gwałtownego rozwoju Karwiny.


Najbliżej położone miasto partnerskie Jastrzębia-Zdroju, Karwina, sprzyja zarówno turystom zmotoryzowanym jak i tym, którzy wolą dojechać tam na rowerze. Karwina dziś to ponad 56-tysięczne miasto będące jednym z głównych ośrodków górnictwa w Republice Czeskiej. Ta położona nad Olzą, na terenie historycznego Śląska Cieszyńskiego osada, powstała z połączenia miejscowości: Karwina i Frysztat oraz wsi Darków, Raj i Stare Miasto – dzisiejszych integralnych części miasta. Karwina to pod wieloma względami odpowiednik naszego miasta po drugiej stronie granicy – przemysł górniczy, zabytkowe dzielnice z okazałymi obiektami zabytkowymi oraz uzdrowisko. Wyjątkiem jest jednak fakt, że w Karwinie, a dokładnie w Darkowie działa ono po dziś dzień. Lázně Darkov, czyli Darków Zdrój to obecnie część miasta, która znana stała się dzięki założonemu w 1866 zakładowi lecznictwa uzdrowiskowego. Tu także warto obejrzeć zabytkowy dom zdrojowy zbudowany na początku ubiegłego wieku w centralnej części parku zdrojowego. Nieopodal, na rzece Olzie znajduje się jeszcze jeden rozpoznawalny element Karwiny i Darkowa – betonowy most Bohaterów Sokołowskich stanowiący niejako wejście do kompleksu sanatoryjnego.
Udając się z uzdrowiska w kierunku centralnej części Karwiny nie można ominąć zamkowego parku Bożeny Nemcovej, w którym znajduje się zabytkowa altana Larischa zbudowana z materiałów pochodzących z rozebranego grobowca Larischów – w tym także czterech okazałych piaskowcowych kolumn. Stąd już tylko kilka kroków do pałacu Frysztat. Okazały karwiński zamek to pierwotnie drewniany gród Piastów Cieszyńskich. Restaurowany i przebudowywany w wielu stylach ostatecznie prezentuje się jako okaz budowli w późnoklasycystycznym stylu empire. Przylega on bezpośrednio do rynku – centralnego miejsca Frysztatu czyli części Karwiny, która jeszcze do 1948 r. była samodzielnym miastem. W centralnej części placu znajduje się pięciometrowa fontanna z 1900 r. Wokół całego rynku zachowały się także zabytkowe kamienice z bogatymi zdobieniami z XVIII i XIX w. oraz budynek XVI-wiecznego ratusza wraz z kamienną wieżą. Do rynku prowadzi wiele urokliwych uliczek jak choćby Masarykovo namesti, Zamecka czy Fryštátska, które zwłaszcza wieczorem tworzą specyficzny klimat w tej części starego miasta.

W Karwinie nie brak również ciekawych obiektów sakralnych. Nieopodal pałacu Frysztat znajduje się XIV-wieczny kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Św., które wraz z rzeźbą św. Patryka z 1749 r. malowniczo komponuje się z sąsiadującym pałacem. Warto zajrzeć także do kościoła św. Marka, ale przede wszystkim będąc w Karwinie należy odwiedzić niezwykłą atrakcję regionu. Kościół św. Piotra z Alkantary nie bez kozery nazywany jest często „czeską Pizą” bowiem z powodu intensywnego wydobycia węgla kamiennego w tym rejonie, ziemia zaczęła zapadać się do tego stopnia, że barokowy kościół ten przechylił się o 6,8° i dziś znany jest w Czechach jako najbardziej krzywy obiekt sakralny.

W Karwinie i okolicach wyjątkowych miejsc więc nie brakuje, a na dowód tego także spragnieni sportu i rekreacyjnego sposobu spędzania wolnego czasu turyści, mogą korzystać z wielu obiektów do tego przystosowanych. Letnie kąpielisko z wieloma atrakcjami oraz kompleks wypoczynkowy Lodenice przy ślepym zakolu Olzy to znane także jastrzębianom obiekty sportowo-rekreacyjne.

Podpisanie umowy partnerskiej: 1 marca 1995 r.


INFORMACJE O MIEŚCIE:
Stanowi "sypialnię" dla Zagłębia Ostrawsko-Karwińskiego. Przez długi czas nic nie wskazywało na to, że na terenie kilku podcieszyńskich wsi (Szonów, Błędowice, Szumbark) powstanie wkrótce miasto. Miejscowa ludność utrzymywała się głównie z rolnictwa, a jej spokojny tryb życia kontrastował z atmosferą pobliskich miast i kolonii górniczych.


Miasto Hawierzów prawa miejskie otrzymało 4 grudnia 1955 roku, a więc jest niewiele tylko starsze od Jastrzębia-Zdroju. Podobnie jak u nas, budowa osiedli górniczych była głównym przyczynkiem do stworzenia na terenach wsi Szumbark, Błędowice Dolne, Sucha Średnia oraz Szonów miasta górników, czyli Havířova. Haviř w języku naszych południowych sąsiadów to po prostu górnik - w gwarze cieszyńskiej górnika określa się podobnie, mianem „hawiarza”. Ludzie odpowiedzialni za wybór nazwy dla nowo powstającej osady musieli mieć ciężki orzech do zgryzienia bowiem propozycje spływające do udziału w konkursie publicznym, były wręcz nieprawdopodobne i skomplikowane. Spośród nazw takich jak choćby: Budosociokolektivov, Gottwaldův Horníkov, Bezručovy Novoměstské Baně, a nawet Stalin zdecydowano się jednak na Hawierzów, w którym dziś po sąsiedzku warto odwiedzić kilka ciekawych miejsc.

Wycieczkę po tym 76-tysięcznym mieście warto zacząć od głównego placu zwanego hawierzowskim rynkiem. Náměstí Republiky jest zadbanym, dużym placem w centralnej części Hawierzowa. Znajduje się tu godna uwagi i dobrze widoczna brama ze źródłem i wahadłem. Nowy obiekt architektoniczny zdobiący dziś centrum miasta został wybrany przez mieszkańców w publicznym konkursie artystycznym w 2003 roku. Autorem dziewięciometrowego wahadła, które ma być symbolem upływającego czasu są Stefan Milkov i Karel Holub. Z tego miejsca najlepiej wyruszyć główną arterią miasta w kierunku dworca kolejowego bowiem właśnie przy ulicy Głównej (Hlavní třída) co rusz napotkać można na warty zwiedzenia obiekt. Duży fragment tej części miasta stanowi chroniona strefa zabytkowa Sorela. Centrum Hawierzowa, które wybudowane zostało w połowie XX wieku w stylu realizmu socjalistycznego, w 1992 roku ogłoszono strefą zabytkową, której dzisiejsza nazwa jest skrótem wspomnianego wyżej stylu. Tutaj warto zatrzymać się przy kinie Radość, który należy do najbardziej typowych obiektów tej zabytkowej strefy. To w ty miejscu w 1955 r. nadano miejscowości insygnia miejskie, natomiast dziś działa tu dom kultury. Kilkaset metrów dalej znajduje się kościół św. Anny, który wraz z zamkiem położonym po przeciwnej stronie świątyni wita wjeżdżających do centrum miasta od strony Ostrawy.


Wspomniany zamek to pałac zbudowany w stylu empire. Jego historia sięga już XV wieku, bowiem w tym miejscu znajdować miała się twierdza. W 1997 roku na skutek stopniowej dewastacji obiekt został poddany gruntownej restauracji. Zamek ponownie otworzył własne podwoje na początku 1998 roku i dziś prezentuje się znakomicie zwłaszcza w sąsiedztwie niewielkiego, lecz niezwykle malowniczego parku. Malownicza Łucyna, czyli rzeka przepływająca przez Hawierzów w 1992 roku została ogłoszona pomnikiem przyrody. Głównym przedmiotem tej ochrony jest nieuregulowany bieg rzeki, który prowadzi przez liczne zakola rzeczne w kilkumetrowych namuliskach błotnych. W ten sposób nieujarzmiona rzeka daje możliwość dalszego rozwoju meandrów rzecznych, które nieustannie zmieniają swoje położenie i kształt co jest dużą gratką dla pasjonatów wycieczek przyrodniczych. Sympatycy etnografii także znajdą tu coś dla siebie - Kotulova drevenka, czyli Chałupa Kotuli to jedna z najstarszych zachowanych drewnianych budowli ludowych na Śląsku Cieszyńskim. Ekspozycja w Chałupie Kotuli prezentuje wyposażenie wnętrz i sposób życia na przełomie XIX i XX wieku w środkowej części Śląska Cieszyńskiego.


Wszystkim odwiedzającym to urocze miejsce warto polecić na koniec jeszcze jedno wydarzenie – coroczne święto „Hawierzów w kwiatach”, które po raz pierwszy odbyło się w 1973 roku. Impreza przyciągająca tłumy nie tylko sympatyków florystyki to wielkie święto miasta podczas którego obejrzeć można m.in.: barwny korowód, tworzone bezpośrednio przez publicznością rzeźby i obrazy z kwiatów, ale także wziąć udział w licznych konkursach czy koncertach.

Podpisanie umowy partnerskiej: 12 kwietnia 1997 r.


INFORMACJE O MIEŚCIE:
To gmina we Francji w regionie Nord-Pas-de-Calais w departamencie Nord, który stanowi ważny okręg przemysłowy Francji, jaki rozwinął się w XIX wieku. Od drugiej połowy XX wieku trwa proces restrukturyzacji miejscowego przemysłu - zamknięte zostały nierentowne kopalnie, a rozwijane są nowe gałęzie przemysłu.


To miejscowość i gmina we Francji, w regionie Nord-Pas-de-Calais, w departamencie Nord – położona jest w północnej części Francji, nieopodal granicy belgijskiej.
To żywe i dynamicznie rozwijające się miasto, w którym kwitnie życie społeczne i gospodarcze, a wiele wyjątkowych stowarzyszeń działających m.in. w zakresie kultury i sportu dodaje dodatkowe impulsy do rozwoju miasta.

Tourcoing zamieszkuje prawie 94 tysiące mieszkańców – jest to czwarte co do wielkości miasto w regionie Nord - Pas-de- Calais. Jego powierzchnia zajmuje 3734 ha.
85 % powierzchni gminy Tourcoing znajduje się w strefie ochrony architektonicznej i urbanistycznej.

38,7 % ludności miasta to osoby poniżej 25 roku życia, a nieco ponad 16 % stanowią osoby powyżej 60 roku życia.

Miastami partnerskimi Tourcoing oprócz Jastrzębia-Zdroju są także: Mouscron (Belgia), Berlin Mitte, Bottrop, Mühlhausen (Niemcy), Rochdale (Wielka Brytania), Biella (Włochy) oraz Guimarães (Portugalia).

Tourcoing położone jest 10 kilometrów na północny-wschód od Lille, a do wielkich europejskich stolic – Paryż, Londyn, Bruksela czy Amsterdam - jest stąd mniej niż 300 km.

Do stolicy Francji pociągiem dojechać można w 1,5 godziny, a do Brukseli w ok. 40 minut natomiast do Lille podróż zajmie tylko 15 minut.

W Tourcoing funkcjonuje także metro oraz komunikacja tramwajowa – do Lille, w którym znajduje się port lotnicy, dojedziemy w ok. pół godziny. 

Podpisanie umowy partnerskiej: 14 grudnia 2007 r.


INFORMACJE O MIEŚCIE:
Miasto w północno-zachodnich Niemczech, w regionie Nadrenia Północna-Westfalia.
Ibbenbüren jest rozwijającą się miejscowością gospodarczą. W wyniku rewitalizacji zabudowy w latach 1967-1985 powstało nowoczesne centrum z charakterystycznym "Roter Platz" i "Alter Posthof". 


Miasto Ibbenbüren jest położone w północnej części Niemiec (Nadrenia i Westfalia) w pobliżu Münster i Osnabrück. Zajmuje powierzchnię 108,85km2, a liczba mieszkańców wynosi 51 tys. Posiada dobre połączenie kolejowe do drogi tranzytowej, która łączy lotnisko Schiphol w Amsterdamie z Berlinem. Jest oddalone 25 km na południe od lotniska międzynarodowego Münster/Osnabrück pod Greven.


Ibbenbüren jest rozwijającą się miejscowością gospodarczą. W wyniku rewitalizacji zabudowy w latach 1967-1985 powstało nowoczesne centrum z charakterystycznym „Roter Platz” i „Alter Posthof”. Drobny handel odgrywa także ważną rolę w mieście, którego funkcja zaopatrzeniowa sięga aż poza Ibbenbüren. Dzięki temu Ibbenbüren stało się symbolem centrum biznesu i zarządzania z rozwiniętym życiem gospodarczym. W mieście ważną rolę odgrywa przemysł wydobywczy węgla kamiennego koksującego wzbogacanego antracytem. W tym zakresie Ibbenbüren zalicza się do najbardziej znaczących miejscowości w Niemczech. Znajdują się tu jedne z najgłębszych złóż węgla w Europie (1.545 ppm). Od 1994 r. miasto próbuje wzmocnić sektor usług. Władzę w mieście sprawuje burmistrz - Heinz Steingröver i Rada Miasta, która posiada 44 miejsca w administracji. Miasto Ibbenbüren współpracuje z miastami partnerskimi takimi jak: Gordon (Francja), Hellendoorn (Holandia), Prievidza (Słowacja) i Rosslau w Saksonii (Niemcy). Jastrzębie-Zdrój można porównać do Ibbenbüren ze względu na położenie geograficzne, otaczające tereny zielone, oddalenie od centrum przemysłowego i przede wszystkim w istnieniu czynnego górnictwa.


Kontakt z miastem Ibbenbüren utrzymuje Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., która w sferze górnictwa współpracuje z Deutsche Steinkohle AG. W kwietniu 2006 roku zostało przesłane pismo do burmistrza Ibbenbüren wyrażające wolę nawiązania współpracy pomiędzy Ibbenbüren a miastem Jastrzębie-Zdrój na zasadzie miast partnerskich. We wrześniu 2006 roku burmistrz Ibbenbüren w przesłanym piśmie również wyraził zainteresowanie nawiązaniem współpracy. Kontynuacją nawiązanych kontaktów był wyjazdu studyjny do Ibbenbüren w którym udział wzięli Marian Janecki prezydent Jastrzębia-Zdroju, Tadeusz Sławik przewodniczący Rady Miasta oraz przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. Podczas wizyty przedstawiciele miasta Jastrzębie-Zdrój mieli okazję poznać Zarząd Miasta jak i miasto Ibbenbüren.

Podpisanie umowy partnerskiej: 15 maja 2009 r.


INFORMACJE O MIEŚCIE:
Prievidza na Słowacji jest piątym miastem partnerskim Jastrzębia Zdroju. 15 maja 2009 roku prezydent Marian Janecki oraz burmistrz Ján Bodnár złożyli uroczyście podpisy pod treścią umowy o partnerstwie. Tym samym strony zadeklarowały chęć współpracy i podejmowania niezbędnych kroków dla rozwoju przedsiębiorczości, ochrony środowiska, a także wymiany doświadczeń pomiędzy instytucjami i organizacjami w dziedzinie oświaty, sztuki, kultury, sportu i turystyki


Miasto Prievidza jest położone nad rzeką Nitrą w kraju trenczyńskim, u podnóża gór Straźowskich. Zajmuje powierzchnię 43,06 km2, liczba mieszkańców wynosi ponad 50 tys. Metropolia Górnej Nitry - Prievidza - jest miastem o bogatej historii, którą zapoczątkowała wspólnota zamieszkująca wzgórze Mariańskie. Kontynuowały ją grupy rzemieślników, którzy dzięki swoimi umiejętnościom i zręczności trwale zapisali się na kartach historii. Proces rozwoju i ważnych zmian społeczno-politycznych przyniósł Prievidzy wiele trudności, których szczytowym punktem była tzw. Aksamitna Rewolucja pod koniec lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Przemiany te przyniosły ze sobą powiew wolności i demokracji. Pierwsze wolne wybory do samorządu miasta Prievidza odbyły się w roku 1990.


Miasto jest administracyjnym centrum regionu, w którym mieszczą się urzędy państwowe, dyrekcje znaczących przedsiębiorstw, przedstawicielstwa firm prywatnych, a także instytucje bankowe i finansowe oraz centrum oświaty, w tym szkolnictwa wyższego. Znajduje się tu wiele instytucji kulturalno-wychowawczych, społecznych i stowarzyszeń. W swoich granicach Prievidza posiada wiele terenów zielonych, którym zawdzięcza miano jednego z najbardziej zielonych miast na Słowacji. Jednocześnie jest miastem o największej powierzchni handlowej w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, z wyraźnie zaznaczoną siecią handlową co świadczy o znaczącym udziale miasta w gospodarce nie tylko na szczeblu regionalnym, ale także krajowym.


Władzę w mieście sprawuje burmistrz - Katarína Macháčková oraz Rada Miasta. Prievidza nawiązała dotychczas stosunki partnerskie z następującymi miastami: Ibbenburen (Republika Federalna Niemiec), Śumperk (Republika Czeska), Luserna San Giovanni (Włochy), Valjevo (Serbia).


Kontakt z miastem Prievidza został nawiązany za pośrednictwem miasta Ibbenburen - od 2007 r. miasta partnerskiego Jastrzębia Zdroju. Pismem z 20.11.2007 r. burmistrz Prievidzy Jan Bodnar wyraził chęć nawiązania stosunków partnerskich z miastem Jastrzębie-Zdrój, zapraszając jednocześnie delegację z Jastrzębia-Zdroju do odwiedzenia Prievidzy w celu poznania się wzajemnie oraz podjęcia dyskusji na temat warunków nawiązania współpracy.


W odpowiedzi władze naszego miasta pisemnie wyraziły wstępną wolę nawiązania współpracy na zasadzie miast partnerskich oraz chęć odwiedzenia Prievidzy. Kontynuacją nawiązanych kontaktów był wyjazd studyjny do Pńevidzy w czerwcu 2008 r., w którym udział wzięli przedstawiciele władz miasta oraz Rady Miasta.

Podpisanie aktu współpracy: 28 sierpnia 2017 r.


INFORMACJE O MIEŚCIE:
Borszczów miasto na zachodniej Ukrainie, siedziba rejonu w obwodzie tarnopolskim. Odległe 105 km na południe od Tarnopola, 453 km na południowy zachód od Kijowa. Leży nad Niczławą.

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1456 roku. W 1565 właścicielami byli Borszczowscy herbu nieznanego[2]. W 1629 roku Borszczów uzyskał prawa miejskie i herb Wazów – Snopek. Miasto w tym czasie posiadało wały obronne i znajdował się tu także zamek wzniesiony dla ochrony przed napadami Tatarów. W 1655 roku do Borszczowa wkroczyły wojska kozackie Chmielnickiego wraz z oddziałami rosyjskimi. W 1763 roku wzniesiono w miejscowości kościół św. Trójcy. Po I rozbiorze Polski miasto znalazło się w granicach Austrii i weszło w skład cyrkułu czortkowskiego. W 1785 roku władze austriackie potwierdziły prawa miejskie Borszczowa. W 1867 roku miasto zostało ustanowione siedzibą powiatu, co przyczyniło się do przyspieszenia jego rozwoju. Pod koniec XIX wieku funkcjonowały tu m.in.: fabryka odzieży, fabryka tytoniu i papiernia. 7 lipca 1919 roku miejscowość zajęły wojska polskie. W II Rzeczypospolitej miasto było siedzibą powiatu borszczowskiego w województwie tarnopolskim. Ze względu na bliskość granicy ZSRR w Borszczowie stacjonował batalion KOP „Borszczów”.


17 września 1939 roku do miasta wkroczyły wojska radzieckie, a 8 lipca 1941 roku miejscowość została zajęta przez wojska węgierskie. Od sierpnia 1941 władanie miasta przeszło w ręce okupacyjnej administracji niemieckiej. W czasie okupacji niemieckiej w Borszczowie istniało getto, do którego zwożono Żydów z pobliskich miejscowości. Do sierpnia 1943 roku zostali oni rozstrzelani na żydowskim cmentarzu w liczbie około 4,5 tysiąca.


W Borszczowie można obejrzeć kościół parafialny św. Trójcy z 1763 roku zbudowany na planie krzyża w miejscu dawnego zamku , pomnik Adama Mickiewicza z 1898 roku znajdujący się obok kościoła czy cerkiew Zaśnięcia NMP z 1886 roku. Wielu z pewnością zainteresują ruiny tutejszego zamku.

Polecamy