Tradycyjnie w pierwszą niedzielę września  w naszym mieście organizowana jest wyjątkowa impreza – Festyn Zdrowia. Tego dnia, zawsze na świeżym powietrzu, można zbadać m.in. ciśnienie krwi, poziom cukru czy zmierzyć tkankę tłuszczową. I tak już od 13 lat. Tegoroczny festyn odbył się w minioną niedzielę 4 września.

W tym roku Jastrzębski Festyn Zdrowia był pod każdym względem rekordowy. Rekordowa ilość wystawców miała swoje stanowiska w parku, ale także jeszcze nigdy nie było tu takich tłumów. Do niektórych specjalistów ustawiały się długie kolejki.

Podczas Festynu Zdrowia można wykonać bezpłatne badania, a także skonsultować się z lekarzami z niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, szpitali oraz laboratoriów analitycznych – wyjaśniała Halina Humeniuk, naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej.
Podczas tegorocznej białej niedzieli, bo tak też często potocznie jastrzębianie nazywają Festyn Zdrowia, wśród wielu stoisk można było znaleźć te należące do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej jak i prywatnych firm zajmujących się poradami czy np. zdrową żywnością. Najdłuższe kolejki ustawiły się przy stoiskach, gdzie można było zmierzyć poziom cukru, ciśnienie czy zmierzyć tkankę tłuszczową. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z łóżkami leczniczymi, gdzie każdy po kilkadziesiąt minut mógł skorzystać z masaży. Każdy chętny mógł zasięgnąć także porad pielęgniarskich, lekarskich i dietetycznych.

Jak wiadomo zdrowe odżywianie jest podstawą dobrego samopoczucia. Dlatego też można było skosztować zdrowych przysmaków, w tym soków, produktów sojowych czy pieczywa. Chleb niskotłuszczowy cieszył się największym powodzeniem i niektórzy zajadali go nawet ze smalcem. Wiele osób postanowiło spróbować swoich umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy na fantomie. Każdy chętny mógł się dokształcić, by w razie potrzeby uratować komuś życie.

Uratować życie innym osobom można także było oddając krew w krwiobusie, który czekał na parkingu przed Domem Zdrojowym.
Już po raz trzeci jestem w Jastrzębiu na festynie zdrowia. Przyjeżdżam razem z mężem. Najbardziej interesują nas te szybkie badania, cukier, tłuszcz. Tu zawsze wiemy, że raz w roku wykonamy je szybko i za darmo – powiedziała pani Anna, mieszkanka Wodzisławia Śląskiego.

Kiedy dorośli zajmowali się badaniami czy poradami, najmłodsi mogli skorzystać ze specjalnego kącika. Tam dzieci do woli mogły rysować czy tworzyć wyklejanki.
Jastrzębski Festyn Zdrowia, to nie tylko badania czy porady, ale także świetna zabawa. W tym roku dobrą muzykę zapewnił zespół Omen Band. Artyści wykonywali znane i lubiane covery.

Można było usłyszeć piosenki m.in. Maryli Rodowicz i zespołu Modern Talking. Na scenie pojawili się także modele i modelki z klubu ‚Kaktus’. Zaprezentowali oni modę szpitalną. Można było zobaczyć, oczywiście z lekkim przymrużeniem oka, jak ciekawie można nosić lekarski czy też pielęgniarski strój. Kiedy Festyn Zdrowia dobiegł końca, wiele osób odchodziło z Parku Zdrojowego z nadzieją, że za rok też będzie taka piękna słoneczna pogoda.

A także, że wszyscy powrócą do Parku Zdrojowego zdrowi i w pełni sił.