Dla niepełnosprawnych

Informacje o działalności Urzędu Miasta

Tekst odczytywalny maszynowo

Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

Czym jest urząd i na podstawie jakich przepisów działa:

Urząd jest jednostką organizacyjną, przy pomocy której Prezydent realizuje:

- gminne i powiatowe zadania publiczne

- zadania z zakresu administracji rządowej wynikające z ustaw oraz porozumień

zawartych z innymi jednostkami administracji publicznej, a także umów z innymi

podmiotami.

Siedzibą Urzędu jest Miasto Jastrzębie-Zdrój, będące Miastem na prawach powiatu.

Urząd działa na podstawie przepisów:

- prawa powszechnie obowiązującego

- Regulaminu Organizacyjnego

- aktów prawnych wydawanych przez Radę Miasta oraz Prezydenta

 

Siedziba Urzędu:

Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój prowadzi podstawową działalność w jednym budynku i trzech lokalach mieszczących się na terenie miasta Jastrzębie-Zdrój:

- przy alei Józefa  Piłsudskiego 60,

- przy ulicy Zielonej 18 A, 

- przy ulicy Zielonej 20 AB.

Godziny pracy urzędu:

Urząd czynny jest od poniedziałku do środy w godzinach od 7:30 do 15:30, w czwartek 7:30-17:00, w piątek 7:30-14:00

Informacja na temat bezpośredniej obsługi klientów jest zamieszczana w Biuletynie Informacji Publicznej i na tablicach informacyjnych w obiektach Urzędu.

Sprawy, które można załatwić w Urzędzie Miasta Jastrzębie-Zdrój

W Urzędzie możesz załatwić między innymi sprawy związane z:

- zameldowaniem i wymeldowaniem

- rejestracją pojazdu

- wyrobieniem dowodu osobistego

- rejestracją działalności gospodarczej

- architekturą i budownictwem, w tym uzyskaniem pozwolenia na budowę lub zgody na rozbiórkę

- podatkami, opłatami lokalnymi, w tym wpłatami z tytułu podatku od nieruchomości od osób fizycznych, rolnego i leśnego oraz opłatami za użytkowanie wieczyste gruntów i innych należności

- gospodarowaniem odpadami komunalnymi

Kontakt z Urzędem:

Jeżeli chcesz załatwić sprawę w Urzędzie możesz:

- napisać pismo i wysłać je na adres: 
aleja Józefa Piłsudskiego 60
44-335 Jastrzębie-Zdrój

- napisać wiadomość i wysłać na adres e-mailowy: miasto@um.jastrzebie.pl

- zadzwonić pod numer: (32) 4785 100

- skorzystać ze skrytki Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój:
na ePUAP: /JASTRZEBIE-ZDROJ/skrytka

e-doręczenia: AE:PL-69660-29803-BCGGF-28

- udać się do Urzędu Miasta osobiście 

Informacja o dostępności tłumacza języka migowego
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój nie zapewnia osobie doświadczającej trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu dostępności tłumacza języka migowego za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Zapewnia natomiast dostępność tłumacza języka migowego w sposób tradycyjny.

Osoby deklarujące potrzebę skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego proszone są o zgłoszenie tego faktu za pośrednictwem dostępnych środków komunikacji: e-mail: miasto@um.jastrzebie.pl, faks: 32 47 17 070, ePUAP, osobiście w Kancelarii ogólnej (pokój 020A) Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój. Zgodnie z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się, chęć skorzystania z takiej formy pomocy należy zgłosić co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych. Usługa jest bezpłatna dla osoby uprawnionej będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Dla zapewnienia alternatywnej drogi komunikacji Urząd Miasta uruchomił specjalną linię telefoniczną o numerze 516 844 320. Osoby niesłyszące i niemówiące mogą przy pomocy wiadomości tekstowej SMS zasięgnąć wszelkich potrzebnych informacji w Urzędzie Miasta, a także zgłosić sprawę. Wiadomości SMS odbierane są całodobowo przez pracowników Straży Miejskiej, którzy udzielają odpowiedzi na zadane pytanie lub w odpowiedzi na otrzymane zgłoszenie podejmują stosowne działania.

Informacja o znacznikach NFC

Na drzwiach pomieszczeń Urzędu Miasta, nad klamkami zamontowane są tabliczki NFC z oznakowaniem numerów pokoi, wind i klatek schodowych w alfabecie Braille’a i wypukłym tekstem dla niewidomych i niedowidzących mieszkańców nieznających w/w alfabetu oraz odczytywanie tagów NFC za pomocą specjalnych aplikacji w telefonie np. Simply NFC, NFC Tools, które wykorzystują syntezator mowy lub umożliwiają wyświetlenie tekstu w formie dostępnej dla osób niewidomych. Tagi NFC umieszczone są w dolnej części tabliczek.

Na Sali Obsługi Interesantów zamontowane jest urządzenie do obsługi osób słabosłyszących oparte o inne technologie. Na stanowisku informacyjnym znajduje się przenośna pętla indukcyjna dla niedosłyszących i słabosłyszących mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. Pętle znajdują się również w Biurze Rady Miasta i w Wydziale Polityki Społecznej i Mieszkaniowej. Pętle są przenośne, więc nie ma problemu z ich wykorzystaniem w innym wydziale, jeśli będzie taka konieczność.

Dostępność architektoniczna Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój

Dwa lokale przy ul. Zielonej 18 A i Zielonej 20 AB, w których mieści się  Wydział Spraw Rodzinnych i Alimentacyjnych. Są to budynki administrowane przez Miejski Zarząd Nieruchomości.  Obsługa klientów, w tym ze szczególnymi potrzebami odbywa się na parterze w budynku przy ul. Zielonej 20 AB, na sali obsługi. Można tam załatwić wszystkie sprawy, którymi zajmuje się wydział.

Budynek częściowo spełnia minimalne wymagania, o których mowa w ustawie. 

Wejście do sali jest od strony ul. Zielonej, z poziomu „zero”.  Chodnik prowadzący do budynku ma obniżony krawężnik, co ułatwia wjazd wózkom inwalidzkim i dziecięcym.

Brak toalety dla klientów.

Wydział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych wyposażony jest w pętlę indukcyjną stanowiskową.

Do sali obsługi można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem.

Na parkingu wyznaczono jedno miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.

W lokalu przy ul. Zielonej 20 AB znajduje się Urząd Stanu Cywilnego, który mieści się na piętrze budynku, nie posiada windy. Do Urzędu można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem. Wyposażony jest w pętlę indukcyjną, przenośną. Budynek administrowany przez Miejski Zarząd Nieruchomości. Nie spełnia minimalnych wymagań, o których mowa w ustawie. Planuje się przeniesienie Urzędu Stanu Cywilnego do remontowanego budynku dostosowanego do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.

Pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego, po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym zorganizują spotkanie w miejscu dostępnym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Ponadto w Jastrzębskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Wrzosowej 12 A prowadzona jest obsługa klientów polegająca na udzielaniu nieodpłatnych porad prawnych 
i doradztwo dla organizacji pozarządowych z terenu Jastrzębia-Zdroju. Budynek administrowany jest przez Miejski Zarząd Nieruchomości. 

Lokal znajduje się na parterze. Jest podjazd dla wózków inwalidzkich i dziecięcych. Do lokalu można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem.

 

Polecamy