Dla turysty

Kraina Górnej Odry

Tereny rolnicze, lasy i wody południowo-zachodniej części województwa śląskiego tuż przy granicy z Republiką Czeską i województwem opolskim – to właśnie Kraina Górnej Odry. Poza Jastrzębiem obejmuje powiat rybnicki, raciborski, wodzisławski, Rybnik i Żory. Odra i jej dopływy łączą ze sobą te miejsca wyznaczając zasięg Krainy.

Z historycznego punktu widzenia to obszar dawnego księstwa raciborskiego, a później Rybnickiego Państwa Stanowego i Wodzisławskiego Państwa Stanowego.

Niemal jedną trzecią powierzchni Krainy Górnej Odry stanowią lasy, stąd – nie bez racji – nazywa się ją „płucami Śląska”. Inne malownicze tereny to parki krajobrazowe, rezerwaty, meandry rzek, ale też tereny ukształtowane ludzką ręką, jak chociażby jastrzębski Park Zdrojowy.

W Krainie Górnej Odry jak w soczewce skupia się cała niemal historia Górnego Śląska i jego dziedzictwo kulturowe, od średniowiecza do czasów najważniejszych przemian politycznych lat osiemdziesiątych. To też bogate dziedzictwo sakralne - nie tylko sanktuaria w Jastrzębiu-Zdroju, w Rudach, Pszowie i Turzy Śląskiej, ale też niezliczone drewniane kościółki i kapliczki.

Nie brakuje tu atrakcji kulturalnych i imprez cyklicznych. Część z nich posiada wielowiekowe tradycje, jak doroczna Procesja Ogniowa w Żorach czy msza na wodzie na Zalewie Rybnickim w ostatnią niedzielę czerwca. Część wydarzeń ma zaledwie kilka lub kilkanaście lat, ale już na trwałe wpisała się w kalendarz regionu: Festiwal Filmów Niezależnych ReFeNe w Rybniku, RYJEK – czyli Rybnicka Jesień Kabaretowa, liczne festiwale muzyczne (Festiwal Jazztrzębie, Pokłady Rocka, Silesian Jazz Meeting) i imprezy sportowe: biegi, rajdy kolarskie, regaty żeglarskie, spływy kajakowe i unikalny spływ „byle czym” – od Raciborza do Kędzierzyna – czyli „Pływadła”.

Kraina Górnej Odry to idealne miejsce na rekreację i aktywny wypoczynek. Oferuje, jak sama nazwa wskazuje, atrakcje związane z wodą (żeglarstwo, kajakarstwo, wędkowanie) nie tylko na Odrze i jej dopływach, ale też w ośrodkach takich jak "Balaton" czy "Olza". To także idealny teren na krótsze i dłuższe wycieczki rowerowe po świetnie utrzymanych szlakach, jak Żelazny Szlak Rowerowy.

Polecamy