Dla turysty

Co warto zobaczyć

Cieszymy się, że chcesz odwiedzić Jastrzębie-Zdrój! Jeśli chcesz poczuć czar dawnego uzdrowiska, zrozumieć siłę dziejowych przemian, zobaczyć młode miasto z wielką historią – zapraszamy!

 

Przede wszystkim – nie możesz ominąć Parku Zdrojowego.  Miejsce, w którym dziś mieszkańcy znajdują wytchnienie każdego dnia, kiedyś było centrum uzdrowiska. Do dziś, dzięki licznie zachowanym zabytkom czuć tutaj czar dawnego kurortu.  W budynkach dawnego uzdrowiska mieszczą się instytucje kulturalne i lokale, dzięki którym Park tętni życiem. Biblioteka, Galeria Historii Miasta, kawiarenka letnia, Dom Zdrojowy… o nic wszystkich przeczytasz w zakładce „Zabytki”.


Nie zapominajmy o inhalatorium – umożliwia odpoczynek na ławkach przy jednoczesnym wdychaniu solanek leczniczych rozpylanych przed podświetlaną fontannę. Inhalatorium swoim stylem nawiązuje do istniejącej tu niegdyś promenady.


To właśnie u nas wywalczono wolne soboty. Dzięki odwadze górników z jastrzębskich kopalń walczących z poprzednim systemem politycznym w latach 80  nazwa miasta wpisała się na trwałe w historię polskiej drogi do wolności. Pomnik Porozumienia Jastrzębskiego stoi koło kopalni Zofiówka, znanej niegdyś jako Manifest Lipcowy. To historyczne miejsce już na zawsze pozostanie jednym z symboli Solidarności i wolnej Polski. W 2020 postanowiliśmy uczcić 40-lecie tych wydarzeń muralem na jednym z bloków przy głównej alei miasta - Alei Piłsudskiego.


W wolnym czasie bawimy się i odpoczywamy. Latem kąpiemy się w Zdroju, a zimą w Lagunie. Jeździmy na łyżwach na całorocznym lodowisku Jastor. Uwielbiamy spacerować po Parku Zdrojowym, ale też po Parku przy ulicy Żeromskiego. Jednak naszym ulubionym miejscem każdego lata jest OWN (Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego) – tężnia solankowa, wodny plac zabaw, park widokowy, pięknie urządzone tereny zielone – zauroczą także Ciebie. A to nie wszystko – ciąg dalszy modernizacji tego miejsca jeszcze przed nami!


To oczywiście nie wszystko! Wejdź do zakładki Zabytki by zobaczyć perełki uzdrowiskowej i sakralnej architektury. Zobacz w Miejscach pamięci jakie tablice pamiątkowe i pomniki można zobaczyć w naszym mieście. Możesz się też wybrać na wirtualną wycieczkę po Galerii Historii Miasta.

Zapraszamy do Jastrzębia-Zdroju!


Polecamy