Dla turysty

O mieście

Jastrzębie-Zdrój to miasto, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością. To tutaj można poczuć czar dawnego uzdrowiska, zrozumieć siłę dziejowych przemian, a także znaleźć miejsce do pracy, nauki i wypoczynku.

Dogodna przygraniczna lokalizacja, bliskość portów lotniczych: Pyrzowice, Balice i Ostrawa, a także bezpośrednie połączenie z autostradą A1 sprawiają, że Jastrzębie-Zdrój to miasto o rosnącej pozycji gospodarczej i szerokich perspektywach na przyszłość.

O uzdrowiskowej historii naszego miasta przypomina dzielnica Zdrój, a w niej przede wszystkim Park Zdrojowy. Choć dzisiaj nie ma już uzdrowiska, pamięć o nim pozostaje żywa dzięki dobrze zachowanym zabytkom i renowacjom, które przywracają pouzdrowiskowym budynkom ich dawny blask.

Jastrzębie-Zdrój to miejsce wielkich zdarzeń historycznych. To właśnie tu 3 września 1980 roku Międzyzakładowy Komitet Strajkowy i Komisja Rządowa podpisały porozumienie, w którym zawarto 21 postulatów. Wśród nich wolne soboty, wzrost zarobków, płaca minimalna i ograniczenie administracji państwowej.

Dzisiaj Jastrzębie-Zdrój ma do zaoferowania szeroką ofertę edykacyjną, a także wydarzeń kulturalnych i sportowych. Działa tutaj wiele ośrodków dydaktyczno-kulturalnych i stowarzyszeń.

OWN jest najbardziej rodzinnym miejscem spotkań i wypoczynku. Tężnia, wodny plac zabaw, park widokowy z mini sceną i pięknie urządzone tereny zielone sprawiają, że to idealna przestrzeń rekreacji. Kolorowe, bezpieczne urządzenia takie jak: gejzery wodne, rekiny czy szczypce krabów zainstalowane w wodnym placu zabaw sprawią przede wszystkim wielką frajdę najmłodszym gościom OWN-u. Park widokowy to miejsce z kaskadowo rozrzuconymi siedziskami, poniżej którego znajduje się plac o nieregularnym kształcie, który pełni rolę mini sceny. Natomiast każdy, kto chciałby odetchnąć w solankowym zaciszu, może przyjść do tężni.

Hala widowiskowo-sportowa, całoroczne kryte lodowisko „Jastor”, basen letni z rozmaitymi atrakcjami, stadion miejski, skatepark, siłownie pod chmurką, pumptrack, miasteczko ruchu drogowego i wielofunkcyjne boiska pozwalają aktywnie spędzać czas.

Polecamy