Projekty dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Programu INTERREG Czechy – Polska 2021-2027 za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński
Celem projektu jest uatrakcyjnienie turystyczne Jastrzębia-Zdroju, Karwiny i Hawierzowa, eksponując w miejskich przestrzeniach wielkoformatowe murale, nawiązujące do charakteru tych miejscowości. Projekt jest kontynuacją transgranicznych działań Jastrzębia-Zdroju i Karwiny, związanych ze zmianą wizerunku z miast przemysłowych na miasta atrakcyjne turystycznie i nawiązuje do zrealizowanego w minionej perspektywie projektu pn. „MURALowa współpraca“, w którym w obu miastach powstały wielkoformatowe murale, tworzące (z innymi muralami już istniejącymi) „Szlak murali pogranicza“. Wartością dodaną niniejszego projektu jest włączenie w jego realizację miasta partnerskiego Hawierzów.
W Jastrzębiu-Zdroju, na elewacji jednego z bloków przy ul. Marusarzówny na osiedlu Chrobrego, powstanie mural upamiętniający postać Beaty Maksymow-Wendt - jednej z najwybitniejszych polskich judoczek, multimedalistki, olimpijki, dwukrotnej mistrzyni świata, trzykrotnej mistrzyni Europy, dwudziestotrzykrotnej mistrzyni Polski, mieszkanki naszego miasta.
Projekt „MURAL.GO“ dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Programu INTERREG Czechy – Polska 2021-2027 za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński. Numer rejestracyjny T.043.02.0038
Celem projektu jest wzmocnienie i pogłębienie transgranicznej współpracy między instytucjami z Karwiny, Jastrzębia-Zdroju i Hawierzowa funkcjonującymi w dziedzinie kultury, turystyki, sportu, edukacji i bezpieczeństwa publicznego.
W marcu 2025 r. minęło 30 lat od podpisania umów o wzajemnej współpracy pomiędzy Jastrzębiem-Zdrojem, a czeskimi miastami Karwina i Hawierzów. Umowy te dały początek wymianie doświadczeń podobnych do siebie poprzez charakter i historię miast.
Intensyfikacja ich współpracy w dużej mierze miała miejsce dzięki dostępnym funduszom europejskim, które finansowały ich wspólne działania. Przez te wszystkie lata miasta nauczyły się ze sobą współpracować, nauczyły się wspólnie diagnozować potrzeby, określać wspólne cele i scalać to wszystko we wspólnych transgranicznych projektach. Korzystając z dostępnych funduszy europejskich wspierających projekty współpracy na terenach przygranicznych Jastrzębie-Zdrój (miasto, jednostki miejskie, szkoły, organizacje pozarządowe, szpital, straż pożarna) zrealizowało w transgranicznym partnerstwie ponad setkę projektów, w tym 9 dużych projektów inwestycyjnych.
Celem niniejszego projektu jest podsumowanie projektowej współpracy transgranicznej miast, podkreślenie efektów tej współpracy oraz zmotywowanie i pobudzenie do dalszego wspólnego działania w tym obszarze.
Działania projektowe promować będą efekty dużych i małych projektów transgranicznych zrealizowanych na terenie Jastrzębia-Zdroju, Karwiny i Hawierzowa. W Jastrzębiu-Zdroju m.in. deptak główny w Parku Zdrojowym, Carbonarium, Żelazny Szlak Rowerowy, park za Dąbrówką, zmodernizowaną ul. Komuny Paryskiej, place zabaw w Parku Zdrojowym, siłownia zewnętrzna z elementami street workoutu, projekty doposażające straże pożarne i straż miejską.
Elementem zachęcającym do dalszej aktywności i motywującym do przygotowywania kolejnych transgranicznych przedsięwzięć będzie wizyta studyjna po dobrych praktykach transgranicznej współpracy na pograniczu polsko-czeskim w obszarze Euroregionu Śląsk Cieszyński.
Działania projektowe: