Strefa biznesu

Miasta partnerskie

Havířov (cze)

https://www.havirov-city.cz/

Miasto Hawierzów prawa miejskie otrzymało 4 grudnia 1955 roku, a więc jest niewiele tylko starsze od Jastrzębia-Zdroju. Podobnie jak u nas, budowa osiedli górniczych była głównym przyczynkiem do stworzenia miasta górników, czyli Havířova. Wycieczkę po mieście warto zacząć od głównego placu zwanego hawierzowskim rynkiem. Znajduje się tu godna uwagi i dobrze widoczna brama ze źródłem i wahadłem. Duży fragment tej części miasta stanowi chroniona strefa zabytkowa Sorela z Kinem Radość i Kościołem Św. Anny. Sympatycy etnografii także znajdą tu coś dla siebie - Kotulova drevenka, czyli Chałupa Kotuli to jedna z najstarszych zachowanych drewnianych budowli ludowych na Śląsku Cieszyńskim. Odwiedzającym to miasto warto polecić coroczne święto „Hawierzów w kwiatach”. To impreza przyciągająca tłumy, nie tylko sympatyków florystyki.

https://www.tourcoing.fr/

To gmina we Francji w regionie Nord-Pas-de-Calais w departamencie Nord, który stanowi ważny okręg przemysłowy. To żywe i dynamicznie rozwijające się miasto, w którym kwitnie życie społeczne i gospodarcze. Tourcoing jest mocno zabudowane i przywiązuje dużą wagę do jakości i rozwoju swoich terenów zielonych. Od 2005 roku miasto należy do bardzo elitarnego grona „miast czterokwiatowych” w ogólnokrajowym konkursie „Miasta w rozkwicie”. Najbardziej słynnymi, zielonymi częściami miasta jest Tourcoing Botanical Garden, w którym znajduje się ogród botaniczny i arboretum, a także Park Clemenceau. W mieście można spotkać wiele teatrów, wystaw sztuki i muzeów, m.in. Muzeum Sztuk Pięknych im. Eugene'a Leroy. Ważnym punktem na mapie turystycznej Tourcoing jest z pewnością także Kościół Św. Krzysztofa.

https://www.ibbenbueren.de/

Miasto w północno-zachodnich Niemczech, w regionie Nadrenii Północnej-Westfalii. Ibbenbüren to rozwijające się miasto gospodarcze. Ważną rolę w mieście odgrywa wydobycie węgla koksowego, wzbogaconego o antracyt. Pod tym względem Ibbenbüren jest jednym z najważniejszych miast w Niemczech. Jastrzębie-Zdrój można porównać do Ibbenbüren ze względu na położenie geograficzne, otaczające je tereny zielone, a przede wszystkim aktywne wydobycie węgla. Dla lubiących łono natury, oddanych górskim wyprawom podróżnikom Dörenther Klippen dostarczy niezapomnianych atrakcji. Dla fanów muzeum i sztuki stworzony jest Kloster Gravenhorst DA Kunsthaus oraz Muzeum Motocykli. Natomiast dla młodszych atrakcją będzie letni tor saneczkowy w parku rozrywki.

http://www.prievidza.sk/

Miasto z bogatą historią, położone nad rzeką Nitrą, u podnóża gór Stażowskich. Miasto jest administracyjnym centrum regionu, w którym mieszczą się urzędy państwowe, dyrekcje znaczących przedsiębiorstw, a także instytucje bankowe i finansowe oraz centrum oświaty, w tym szkolnictwa wyższego. Znajduje się tu wiele instytucji kulturalno-wychowawczych, społecznych i stowarzyszeń. W swoich granicach Prievidza posiada wiele terenów zielonych, którym zawdzięcza miano jednego z najbardziej zielonych miast na Słowacji. W Prievidzy nie brakuje również zabytków, do których należą między innymi Kolumna Mariańska, Kolumna Trójcy Świętej, Klasztor Pijarów, Kościół Wniebowzięcia Marii Panny, Kościół św. Bartłomieja Apostoła i Kościół Najświętszej Trójcy. Zwiedzić można również Muzeum Górnego Nitrynu. Odpoczynek na łonie natury i licznymi atrakcjami dla dzieci na pewno czeka turystów w Leśnym Parku w Prievidzy. W mieście można również skorzystać z wyciągu narciarskiego otwartego od grudnia do kwietnia.

 

https://www.borschivrada.gov.ua/

Miasto na zachodzie Ukrainy. Podpisanie aktu współpracy nastąpiło w 2017 roku. W mieście można obejrzeć kościół parafialny św. Trójcy z 1763 roku zbudowany na planie krzyża w miejscu dawnego zamku, pomnik Adama Mickiewicza z 1898 roku znajdujący się obok kościoła czy cerkiew Zaśnięcia NMP z 1886 roku. Ciekawym miejscem do zwiedzania jest Muzeum Regionalne w Borszczowie. Wielu z pewnością zainteresują również ruiny tutejszego zamku borszczowskiego. 

https://www.karvina.cz/

Najbliższe partnerskie miasto Jastrzębia-Zdroju i jeden z głównych ośrodków górniczych Czech. Sprzyja zarówno turystom zmotoryzowanym, jak i tym, którzy przyjeżdżają tam na rowerze chociażby korzystając z Żelaznego Szlaku Rowerowego.
Kompleks wypoczynkowy Lodenice na ślepym zaułku rzeki Olzy oraz letnie kąpielisko - znane mieszkańcom Jastrzębia obiekty sportowo-rekreacyjne.
Regularna linia autobusowa kursuje w każdy dzień tygodnia.

Polecamy