Dla mieszkańca

Koperta Życia

Zwiększenie bezpieczeństwa starszych mieszkańców Jastrzębia-Zdroju to główny cel programu „Koperta życia”.  Akcja ma usprawnić pracę zespołów ratownictwa medycznego i niejednokrotnie uratować życie potrzebującym.

Czym jest „Koperta życia”?

To specjalny formularz z krótkim opisem stanu zdrowia, listą zażywanych leków, danymi chorego oraz kontaktami do lekarza prowadzącego i najbliższych członków rodziny. Najczęściej przechowujemy ją w miejscu najbardziej dostępnym (umownie w lodówce), którą oznaczymy specjalną naklejką (dołączoną w kopercie). Dane, które znajdują się w kopercie są cennymi informacjami dla lekarzy bądź ratowników pogotowia, wezwanych do osoby samotnej bądź takiej, która straciła przytomność. Inicjatywę sfinansowało miasto.

Koperty można nieodpłatnie odbierać w Wydziale Polityki Społecznej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta. Akcja rozpowszechniania „Kopert życia” wśród seniorów, osób samotnych i chorych zyskała poparcie lekarzy i ratowniczych służb medycznych. Pracownicy pogotowia potwierdzają, że niejednokrotnie informacje zawarte w „Kopercie życia” pomogły w podjęciu odpowiednich działań ratujących ludzkie życie.

Polecamy