Dla mieszkańca

Przyjąłem uchodźcę - jakie formalości należy spełnić?

W Jastrzębiu-Zdroju nie brakuje osób, które pragną zaopiekować się uchodźcami z Ukrainy. Podpowiadamy, jak im pomóc.

Flaga Ukrainy z napisem Jastrzębianie solidarni z Ukrainą

Pomoc dla mieszkańców Ukrainy to nie tylko zbiórki produktów. To również zakwaterowanie dla uchodźców. W miejskich obiektach zapewniono 200 miejsc, jednak nie zastąpią one w pełni domowych warunków.

Gdy tylko wybuchła wojna, jastrzębianie pospieszyli naszym sąsiadom z pomocą. W ciągu doby od założenia grupy na Facebooku, łączącej akcje charytatywne, zapisało się do niej ponad 1500 osób.

Pod numerem 502 209 639 można zaproponować Ukraińcom zakwaterowanie.

– Jestem niesamowicie dumna z mieszkańców mojego miasta. Po raz kolejny pokazali, jak pięknie potrafią jednoczyć się, gdy trzeba komuś pomóc

– podkreśla prezydent Anna Hetman

 

Uchodźcy to często osoby, które nie znają języka polskiego w stopniu umożliwiającym sprawne załatwienie formalności. Warto im pomóc, wykonując dwa proste telefony.

Każdy uchodźca z Ukrainy musi zostać zarejestrowany. Można to zrobić dzwoniąc do Straży Miejskiej na numer telefonu 32 47 85 290.

Uchodźcy powinni zgłaszać się również do Ośrodka Pomocy Społecznej. Pracownicy jastrzębskiego OPS-u zadecydują, jakie formy pomocy będą dla danych osób najbardziej odpowiednie. W tej sprawie należy kontaktować się pod numerem telefonu: +48 502 209 639.

Sprawdź, jak otrzymać świadczenie


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności
Polecamy