Dla mieszkańca

Szkoła muzyczna ma patrona!

Nowa sala koncertowa oficjalnie otwarta. Podczas uroczystości przekazano sztandar oraz oficjalnie nadano szkole imię profesora Józefa Świdra.

Zdjęcie przedstawia scenę, na której występuje chór dziecięcy.

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia imienia profesora Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju. Od wczoraj tak brzmi pełna nazwa placówki mieszczącej się przy ul. Tadeusza Kościuszki 13a. Sylwetkę patrona przedstawiła Magdalena Świder-Śnioszek, córka kompozytora, prezes Fundacji im. Józefa Świdra.

Józef Świder to urodzony w Czechowicach-Dziedzicach kompozytor i pedagog. Jego dorobek kompozytorski obejmuje ponad 300 utworów chóralnych, trzy opery, wiele dzieł oratoryjno-kantatowych oraz liczne utwory instrumentalne. Zmarł w 2014 r. w Katowicach. Jego biografię można przeczytać na stronie internetowej Fundacji imienia Józefa Świdra. Tam też zapoznamy się z jego utworami.

Następnym ważnym punktem wydarzenia było przekazanie szkole sztandaru. Akt ufundowania odczytał Grzegorz Mosoń, inicjator przedsięwzięcia, radny Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój.

- Został wykonany przez wybitną artystkę haftu ręcznego, przez panią Augustynę Stablę. Ten sztandar jest ostatnim, który wykonała, a wykonała ich ponad pół tysiąca

– powiedział Grzegorz Mosoń.

Artystka odebrała podziękowania od dyrektor Gabrieli Jaworskiej oraz została nagrodzona owacją zgromadzonej publiczności. Następnie sztandar został przekazany uczniom, którzy pierwszy raz utworzyli honorową asystę.

- Na początku była idea, pomysł, wizja. Nie świętowalibyśmy dziś, gdyby ktoś, kiedyś nie wpadł na pomysł utworzenia tej szkoły, a później tak pięknej sali. Do tego sukcesu przyczyniło się wiele osób, ale największą inicjatywą wykazał się pan Stanisław Śmietana, ówczesny dyrektor

– powiedziała Anna Hetman, prezydent miasta.

Gratulacje przesłał Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

- Kultura i edukacja stanowią filary rozwoju społeczeństwa oraz fundamenty budowania europejskiej tożsamości. Szkoła muzyczna w Jastrzębiu-Zdroju, dzięki wsparciu funduszy europejskich w wysokości 16,2 mln zł, zyskuje nowy blask i z pewnością przyczyni się do wzbogacenia oferty kulturalnej w mieście i w całym województwie śląskim. Najważniejsze jednak jest to, że dzięki tej inwestycji młodzi adepci szkoły będą mieli okazję szlifować swoje talenty w wyjątkowych warunkach oraz prezentować swoje umiejętności szerszej publiczności. W imieniu Komisji Europejskiej gratuluję szkole tak wspaniałego projektu a jej uczniom życzę wielu sukcesów na swojej artystycznej drodze

- napisał Christopher Todd, przedstawiciel KE.

Zgromadzeni widzowie wysłuchali koncertu z okazji 30-lecia szkoły. Ze sceny rozbrzmiały między innymi kompozycje prof. Józefa Świdra: Taniec Fantastyczny na gitarę, Andante na obój z fortepianem, Piéce ridicule na organy, utwory na chór dziecięcy z towarzyszeniem fortepianu. Wystąpili: Anna Miech - fortepian, Andrzej Otremba - gitara, Paweł Seligman - organy, Marek Ludwik - obój, Joanna Krupa - akompaniament, Chór Dziecięcy pod dyrekcją Małgorzaty Lucjan oraz Orkiestra Jubileuszowa pod dyrekcją Filipa Hugeta.

9 marca, o godz. 18.00, w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu-Zdroju, odbędzie się msza święta, którą poprowadzi absolwent szkoły, który ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach - ks. Dorian Figołuszka. Podczas uroczystości nastąpi poświęcenie Sztandaru Szkoły. Szczególnego charakteru ceremonii doda oprawa muzyczna, a wykonawcami będą: mgr Karol Kempny - skrzypce, mgr Paweł Seligman - organy oraz chór PSM I st. i chór PSM II st. pod dyrekcją mgr Małgorzaty Lucjan.


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności
Polecamy