Badanie dotyczące bioodpadów

Przystąpiło również do niego nasze miasto. Szukamy chętnych do udziału.

Zdjęcie poglądowe przedstawiające wyrzucane bioodpady.

Fot. Freepik

Badanie przeprowadza Państwowy Instytut Badawczy. Organizowane jest ono na zlecenie Ministra ds. Klimatu i Środowiska.

Kto może wziąć udział w badaniu?

Każdy kto mieszka na terenie naszego miasta w domu jednorodzinnym i posiada przydomowy kompostownik, do którego wrzuca bioodpady powstające w gospodarstwie domowym.

Co to są bioodpady?

Są to odpady ulegające biodegradacji pochodzące z pielęgnacji roślin domowych ,pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów (za wyjątkiem roślin porażonych przez choroby i szkodniki), a także organiczne odpady kuchenne z wyłączeniem odpadów pochodzenia zwierzęcego.

Na czym polega badanie?

Na mierzeniu objętości bioodpadów zagospodarowywanych w przydomowym kompostowniku.

Każdy kto przystąpi do badania otrzyma  instrukcje i formularz do zbierania danych.

Czas trwania badania:

Badanie, aby było wiarygodne i dało oczekiwane rezultaty, musi być prowadzone przez okres 1 roku. Odnotowywane dane muszą zaś być przekazywane w miesięcznych odstępach.

Co ma na celu badanie?

Pozwoli oszacować ile bioodpadów z gospodarstw domowych zostaje zagospodarowanych u źródła czyli w przydomowym kompostownikach. Wypracowane na skalę całego kraju dane mają pomoc gminom w osiąganiu poziomów recyklingu, które z roku na rok są coraz wyższe.

O czym warto pamiętać?

Bioodpady podobnie jak surowce wtórne należy zbierać w sposób selektywny, a najlepszą formą ich zagospodarowania jest właśnie kompostowanie.

Chętnych prosimy o zgłoszenie na adres odpady@um.jastrzebie.pl do 30.10.2023 r.

Dodatkowe informacje uzyskać można pod numerem telefonu 32 47 85 107.

Zapraszamy do udziału w badaniu.