Eko akcja Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego i Urzędu Miasta

W zamian za surowce oddane w GPZON-ie można otrzymać wielorazowe torby. Otrzymają je również petenci Wydziału Gospodarki Komunalnej UM.

Zdjęcie przedstawia wielorazową torbę z napisem: "Nigdy więcej plastiku".

Z okazji przypadającego na 23 stycznia Dnia Bez Opakowań Foliowych w Jastrzębiu-Zdroju odbędzie się ekologiczne przedsięwzięcie. Będzie ono dotyczyło - a jakże - eliminacji foliowych toreb. Wspólną akcję w tym celu przeprowadzi Jastrzębski Zakład Komunalny wraz z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta.

Na czym będzie polegać wspomniana akcja? Jej cel to zastąpienie jednorazowych toreb, wielorazowymi wykonanymi z materiałów. Jak wskazują organizatorzy, taka zmiana niesie za sobą wiele korzyści.

- Rezygnacja z plastikowych opakowań, w tym popularnych jednorazówek i korzystanie z opakowań wielokrotnego użytku nie tylko sprzyja środowisku, ale również domowym oszczędnościom

- zaznaczają w JZK i UM.

Ekologiczna akcja w Jastrzębiu-Zdroju będzie trwała przez kilka dni od 23 do 26 stycznia lub wyczerpania zapasów.

Udział w akcji jest prosty. Wielorazowe torby będą wydawane w GPZON-ie (Gminnym Punkcie Zbierania Odpadów Niebezpiecznych), gdzie będzie je można otrzymać w zamian za oddane surowce: papier, szkło, plastik i metal.

Torby otrzymają również petenci załatwiający sprawy w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta przy al. Piłsudskiego 60.

Jak wynika ze statystyk, każdego roku ponad 500 miliardów opakowań foliowych trafia na wysypiska. Tym samym jest to najczęściej powstający odpad. Zdecydowaną wadą foliowych toreb jest ich bardzo długi czas rozkładu, wynoszący kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat.

Zdjęcie przedstawia plakat akcję Dzień Bez Opakowań Foliowych.