EKOpiknik wielkim sukcesem

Ekologiczna inicjatywa w naszym mieście.

zdjęcie placu na którym trwał ekopiknik

Przywitał nas piękny, słoneczny dzień, który idealnie wpisywał się w tematykę Światowego Dnia Ziemi. Piknik EKOlogiczny odbył się w Parku Zdrojowym pod hasłem „Zainwestuj w Naszą Planetę” i przyciągnął wielu mieszkańców, którzy chętnie wzięli udział w licznych warsztatach, prelekcjach oraz quizie ekologicznym.

Na stoiskach edukacyjnych można było dowiedzieć się o korzyściach dla środowiska i portfela, jakie przynosi korzystanie z rozwiązań opartych na energii odnawialnej. Nie zabrakło również warsztatów, w tym Eko Przystanku, gdzie każdy uczestnik mógł zrobić sobie pachnące sole do kąpieli i eko mydełka. Zainteresowani mogli również wypróbować Energorower, który zasilał wyciskarkę do owoców i blender, umożliwiając przygotowanie soku siłą własnych mięśni.

Natomiast w Miasteczko Energii zaprezentowano proces produkcji energii z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.  Najmłodszych zachwycała śmieciarka firmy Eko, która zaprezentowała pokaz mycia pojemników.

W trakcie pikniku przeprowadzono również zbiórkę elektrośmieci, za które uczestnicy otrzymywali żarówki energooszczędne lub sadzonki roślin ozdobnych. Taka inicjatywa wpisuje się w ideę dbałości o środowisko i zwrócenie uwagi na problem e-waste.

Piknik EKOlogiczny poprzedziła akcja sprzątania, w trakcie, której zebrano 1100 kg odpadów.

Piknik w Parku Zdrojowym był doskonałą okazją do zwiększenia świadomości ekologicznej mieszkańców i zachęcenia do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Wszystkie atrakcje były dostępne bezpłatnie i cieszyły się dużym zainteresowaniem, co świadczy o dużej chęci angażowania się społeczeństwa w działania na rzecz ochrony środowiska.

Organizacja pikniku była współfinansowana ze środków projektu Life „Śląskie. Przywracamy błękit”.

organizatorzy z Jastusiem
Pani Prezydent