Głównym celem działania 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” jest rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy twórcami, uczestnikami życia kulturalnego i instytucjami kultury, jak również wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy Polską a Państwami-Darczyńcami.
Wsparcie można uzyskać na projekty współpracy kulturalnej pomiędzy polskimi instytucjami a instytucjami z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu.
Przykładowe obszary tematyczne objęte działaniem:
- muzyka i sztuki sceniczne,
- sztuki wizualne (w tym festiwale filmowe),
- dziedzictwo kulturowe,
- sektor kreatywny,
- literatura i krytyka sztuki,
- edukacja kulturalna i artystyczna,
- archiwa,
- inne wpisujące się w cele programu.
Rodzaje projektów:
- Organizacja wystaw, spektakli, koncertów, festiwali (w tym filmowych) i innych wydarzeń artystycznych.
- Wspieranie współpracy oraz wymiany artystów w zakresie sztuk plastycznych, sztuk scenicznych, muzyki, fotografii, filmu i innych.
- Wspieranie projektów dotyczących edukacji kulturalnej i artystycznej.
- Współpraca międzyinstytucjonalna instytucji kultury i archiwów.
- Współpraca ekspertów w dziedzinie nowoczesnych technik konserwatorskich (w tym digitalizacji dóbr kultury); dokumentacji, ochrony, konserwacji i promocji dziedzictwa kulturowego w celu jego publicznego udostępniania; zwalczania zagrożeń dla dóbr kultury, w tym zwalczanie przestępczości przeciwko zabytkom i dobrom kultury; zarządzania dziedzictwem kulturowym.
- Wspieranie rozwoju literatury i krytyki sztuki.
- Inne, zgodne z celami programu.
Każdy projekt musi obejmować zadania z co najmniej jednego z poniższych zakresów, tj.: przedsiębiorczości kulturalnej i/lub rozwoju publiczności i/lub wsparcia mniejszości etnicznych i narodowych.
Finansowanie: zaliczka
Rodzaj wsparcia: dotacja
Maksymalna wysokość wsparcia: 85%, 100 000 – 500 000 euro
Wniosek mogą złożyć:
- Publiczne instytucje kultury.
- Archiwa państwowe.
- Szkoły i uczelnie artystyczne.
- Kościoły i związki wyznaniowe.
- Organizacje pozarządowe aktywne na polu kultury.
- Jednostki samorządu terytorialnego.
- Przedsiębiorcy działający w sektorze kultury i sektorze kreatywnym.
Nabór wniosków trwa do 14 lutego 2022 roku.
Informacja o naborze znajduje się na poniższych stronie internetowej: EOG Kultura