Nowa droga do rozwoju Śląska

Kolejne spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce. Omówiono perspektywy rozwoju i szanse dla terenów pokopalnianych.

Zdjęcie przedstawia spotkanie SGGP.

Perspektywa Unii Europejskiej

Profesor Buzek podzielił się spostrzeżeniami dotyczącymi transformacji Śląska z perspektywy Unii Europejskiej. Ten proces jest długotrwały i wymagający dla władz regionów śląskich i ich mieszkańców.

Kluczowymi zadaniami jest wdrożenie FST w sposób zgodny z planami i oczekiwaniami mieszkańców.  Należy pamiętać, że cała transformacja potrwa co najmniej 30 lat. Wdrożenie planu FST, da alternatywę dla wcześniej istniejącej, przeważającej działalności wydobywczej na terenach górniczych

– podkreślił profesor, Premier Jerzy Buzek.

Tematy dyskusji

Poruszono problem braku pieniędzy, ponieważ gminy górnicze nadal nie posiadają środków z FST. Nawet jeśli będą one przyznane, to będą mieć bardzo ograniczony czas działania. Bowiem pieniądze z Funduszu musiałyby zostać rozdysponowane do 2027 roku. Gminy także ubożeją, dlatego trudniej będzie im zabezpieczyć środki na wkład własny.

Szczególną uwagę zwrócono także na objęcie wsparciem samorządu terytorialnego w ramach pomocy technicznej w procesie przygotowywania projektów z zakresu zagospodarowania terenów pokoplanianych.

Szanse i korzyści transformacji

Wielkie znaczenie mają projekty, które powinny wpisywać się w cele i założenia FST. Jakie płyną z tego korzyści i czego dotyczą te projekty? Na te pytania odpowiedziała Anna Hetman, Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój, Przewodnicząca Zarządu SGGP:

Te najważniejsze projekty dotyczą zagospodarowania terenów pogórniczych. Rewitalizacja terenów zdegradowanych i przywracanie im funkcji. Tworzenie warunków do budowania się nowych branż. Unowocześnianie branż już istniejących. Budowanie centrów kompetencji itd.

Odrębne środki z UE na transformację

Zagwarantowane zostały odrębne środki w budżecie UE dla mieszkańców regionów górniczych na przejście do tzw. „zielonej gospodarki”. Najwięcej z tych środków, bo aż 3,5 miliarda, może przypaść Polsce. Te środki pozwolą mieszkańcom Śląska uzyskać wsparcie nie tylko w zakresie rozwoju energii odnawialnej, ale także przedsiębiorczości. Będą mogli m.in. skorzystać z nowych, atrakcyjnych miejsc pracy. Rekultywacja terenów pokopalnianych da im możliwość rozwoju nowych działalności i inicjatyw.

W spotkaniu uczestniczyli:

- Jerzy Buzek – profesor, Premier, pomysłodawca Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

- Anna Hetman – Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój, Przewodnicząca Zarządu SGGP

- Anna Jedynak – Wicemarszałek Województwa Śląskiego

- poseł Krzysztof Gadowski

- Małgorzata Staś, dyrektor ds. transformacji regionu w Departamencie Rozwoju i Transformacji Regionu UMWSL

- przedstawiciele gmin górniczych m.in. z Polkowic, Mszanej, Rybnika, Bytomia, Gierałtowice, Czerwionki-Leszczyna, Radlina, Pawłowic, Marklowic i Gminy Suszec.

Zdjęcie przedstawia spotkanie SGGP.