Dla mieszkańca

Odtworzenie alei lipowej

Zakończono prace związane z nasadzeniem nowych drzew.

Nasadzone drzewa oraz koparka podczas prac ziemnych

Nasadzanie lip.

W Parku Zdrojowym w Jastrzębiu-Zdroju zakończono prace związane z nasadzeniem nowych drzew w miejscu starych lip, które musiały zostać usunięte.

Dzięki temu, aleja lipowa, będąca jednym z najbardziej charakterystycznych elementów parku, zyskała nowy, młodszy wygląd, który z pewnością będzie cieszyć mieszkańców i turystów przez wiele lat.

W wyniku przeprowadzonych prac, 27 starych lip zostało usuniętych, zgodnie z decyzją konserwatora zabytków. Choć rozstanie z wiekowymi drzewami było trudne, było to konieczne. Dzięki temu Park Zdrojowy zyskał szansę na odświeżenie swojego wyglądu i kontynuację historii alei lipowej, która od lat stanowi integralną część tego zabytkowego miejsca.

W miejsce starych drzew posadzono aż 43 młode lipy gatunku Rancho, które już teraz zaczynają zdobić park swoją obecnością. Każde z nasadzonych drzew ma 11 lat, co oznacza, że są one dobrze rozwinięte i gotowe do dalszego wzrostu. Sadzonki, zakupione w szkółce drzew alejowych „Szuman” w Jaworzynie Śląskiej, były starannie szkółkowane trzy razy, co zapewnia im silny i zdrowy rozwój.

Docelowo, drzewa osiągną wysokość od 10 do 12 metrów, a ich pnie będą miały średnicę 3-4 metry. To oznacza, że z czasem aleja będzie tworzyć imponujący zielony korytarz, który zachęca do spacerów i odpoczynku w cieniu lip.

Choć nowe nasadzenia to współczesna interpretacja tradycyjnej alei lipowej, całość przedsięwzięcia została zaplanowana zgodnie z projektem architektów z CABA GROSZEK ARCHITEKCI SP.J. Zgodnie z planem, aleja ma nawiązywać do historycznego układu parku, zachowując przy tym estetykę i charakter tego wyjątkowego miejsca. Warto podkreślić, że nasadzenie nowych drzew to także element troski o przyszłość parku – drzewa będą rosły przez wiele lat, stając się symbolem dbałości o przestrzeń publiczną i ekologiczną równowagę w regionie.

Nowe lipy w Parku Zdrojowym to nie tylko efekt prac ogrodniczych, ale także symbol odnowy i troski o przestrzeń zieloną w Jastrzębiu-Zdroju. Aleja lipowa, dzięki temu przedsięwzięciu, zyska nowy, świeży wygląd, a park stanie się jeszcze piękniejszym miejscem do spacerów, odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu. To także krok ku zachowaniu naturalnego dziedzictwa miasta, które będzie mogło cieszyć oko mieszkańców i turystów przez pokolenia.

Nie możemy się doczekać kiedy drzewa rozkwitną!

Stara aleja w parku.
Stara aleja w parku.
Stara aleja w parku.
Stara aleja w parku.
Nasadzanie nowych drzew.
Nasadzanie nowych drzew.
Nasadzanie nowych drzew.
Nasadzanie nowych drzew.
Nasadzanie nowych drzew.
Nasadzanie nowych drzew.
Nasadzanie nowych drzew.
Nasadzanie nowych drzew.
Stara aleja.

Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności