Dla mieszkańca

Pobierz aplikację #mojesjz i poznaj historię Jastrzębia-Zdroju

Przydatne narzędzie dla mieszkańców i turystów opracował Instytut Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica.

Grafika zawiera informację: Pobierz audioprzewodnik. Jastrzębie-Zdrój: historia uzdrowiska, przemysłu oraz przemian w Polsce łączy się w jednym miejscu oraz kody QR do pobrania aplikacji.

Dwa szlaki spacerowe, wersje dla dzieci i dorosłych, a wszystko w trzech językach. Aplikacja „#mojesjz” to audioprzewodnik dla jastrzębian i turystów spoza miasta w każdym wieku. Użytkownicy mogą wybrać jeden z dwóch szlaków – uzdrowiskowy lub wolnościowy, a wycieczki są dostępne w języku polskim, czeskim i angielskim.

Piknik w Kurorcie 28 maja to świetna okazja, by przetestować aplikację i wybrać się na spacer śladami Felixa von Koningsdorfa i rodziny Witczaków. Wystarczy smartfon i słuchawki, oraz oczywiście, nasza aplikacja

– mówi Rafał Jabłoński, dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźni Moszczenica

Ścieżka zdrojowa (uzdrowiskowa) obejmuje 9 punktów w Parku Zdrojowym i okolicach. Informacje i ciekawostki o mijanych obiektach odtwarzane są automatycznie na podstawie lokalizacji GPS użytkownika.

Trasa, choć niedługa, opowiada kompleksowo o najważniejszych dla dawnego kurortu wydarzeniach, od czasów jego powstania, przez okres świetności aż do współczesności

  dodaje Rafał Jabłoński.

Druga ścieżka to wycieczka śladami jastrzębskiej drogi do wolności.

W jej przypadku nagrania należy wybierać samodzielnie, ponieważ została zaprojektowana jako przejazd samochodowy

– tłumaczą pracownicy Instytutu.

Autorką obejmującego pięć punktów Szlaku Wolności jest Katarzyna Barczyńska-Łukasik, która wygrała miejski konkurs na opracowanie koncepcji tej ścieżki. Położyła nacisk na rolę górników i innych mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, którzy przyczynili się do upadku systemu komunistycznego.

Aplikację #mojesjz można pobrać z App Store i Sklepu Play.


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności
Polecamy