Razem przeciw powodzi

Ćwiczenia praktyczne ostatnim etapem realizacji projektu współpracy transgranicznej w ramach projektu „Razem przeciw powodzi”.

W ramach realizacji projektu, którego partnerami są gminy: Karwina i Petrowice ze strony czeskiej oraz Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice, na akwenie wodnym w Zebrzydowicach odbyły się wspólne działania i akcje symulacyjne z zakresu reagowania na występujące powodzie, podtopienia i ich skutki. Ćwiczenia te były doskonałą okazją do praktycznego wykorzystania zakupionego przez partnerów sprzętu.

W ramach jastrzębskiej części projektu, Państwowa Straż Pożarna została doposażona w zestaw kontenerowy przeciwpowodziowy, w którego skład wchodzi m.in. kontener z wyposażeniem oraz kontener do przewozu piasku/elementów stabilizacyjnych, z kolei na wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bziu trafiły łódź płaskodenna z wyposażeniem, piła łańcuchowa oraz motopompa.

Głównym celem projektu jest podniesienie transgranicznej gotowości do podejmowania działań przez jednostki straży pożarnej w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych i kryzysowych.

Wartość projektu to suma 1 109 520, 53 Euro, w tym dla Jastrzębia-Zdroju ok. 350 000 Euro.

Projekt „Razem przeciw powodzi“, Numer rejestracyjny projektu: CZ.11.1.23/0.0/0.0/16_023/0000897, dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska