SP nr 18 w Szerokiej świętowała 120-lecie

Pierwszy uczeń zapisany został do szkoły w 1903 roku. W tym samym roku wybudowano także budynek "starej szkoły".

Zdjęcie przedstawia obchody 120-lecia SP nr 18 w Szerokiej.

Rok 2023 z racji jubileuszu 60-lecia nadania praw miejskich jest w Jastrzębiu-Zdroju wyjątkowy. Nie jest to jednak jedyny tegoroczny jubileusz w naszym mieście. Okrągłą rocznicę obchodzi także Szkoła Podstawowa nr 18 im. Henryka Sławika w Szerokiej. Jest ona dwukrotnie starsza niż nasze miasto i świętuje w tym roku 120-lecie istnienia! Na dowód tej rocznicy w szkole wystawiono księgę szkolną z zapisem ucznia z 1903 roku.

Oficjalne obchody jubileuszu szkoły rozpoczęły się od mszy św. w parafialnym kościele w Szerokiej. Następnie w imieniu ich uczestników przedstawiciele jednej z klas złożyli kwiaty pod budynkiem "starej szkoły", wybudowanej dokładnie w 1903 roku. Później uroczystości przeniosły się już do budynku nowej szkoły.

Wzięła w nich udział cała szkolna społeczność, a także władze miasta. Nie zabrakło również władz kuratorium oświaty, dyrektorów innych jastrzębskich placówek oraz reprezentantów służb mundurowych.

- To naprawdę piękna i wzruszająca chwila. 120 lat - ile pokoleń musiało się tutaj przewinąć, zostawić swój ślad, a jednocześnie kształtować całą społeczność Szerokiej

- mówiła Anna Hetman, Prezydent Jastrzębia-Zdroju, która wszystkim związanym ze szkołą złożyła najlepsze życzenia.

- Całej społeczności szkolnej życzę wszystkiego dobrego

- winszowała Prezydent Anna Hetman.

Zdjęcie przedstawia obchody 120-lecia SP nr 18 w Szerokiej.

Częścią jubileuszu 120-lecia szkoły była także uroczysta akademia z występami tanecznymi i muzycznymi uczniów, a także scenkami opowiadającymi historię placówki. Na akademii wystąpił także folklorystyczny zespół "Niezapominajki".

I choć świętowany w Szerokiej jubileusz dotyczył 120 rocznicy powstania Szkoły Podstawowej, to samo szkolnictwo w jastrzębskim sołectwie odbywało się już kilka wieków szybciej.

- Historia szkolnictwa w Szerokiej sięga roku 1550. W tym roku wieś Szeroka, jako jedyna w pow. pszczyńskim miała szkołę. Była to szkoła parafialna

- wskazywał w trakcie jubileuszowych uroczystości, Mariusz Piórkowski, dyrektor SP 18.

Na 120 "urodziny" szkoła otrzymała także prezent. Jest nim zupełnie nowa pracownia językowa, która została uroczyście otwarta w trakcie obchodów jubileuszu.