To była piękna przygoda!

Do drugiego etapu konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nie zakwalifikowano Jastrzębia-Zdroju. To nie oznacza jednak, że kulturalnych wydarzeń i inwestycji w naszym mieście zabraknie.

Zdjęcie przedstawia członków jastrzębskiego zespołu powołanego w ramach ubiegania się o tytuł ESK.

Lublin, Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg spośród tych miast, zakwalifikowanych na tzw. short listę wyłonione zostanie jedno, które w 2029 roku będzie nosiło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Decyzję w tym zakresie podejmie specjalna komisja złożona z ekspertów z Europy. Zapadnie ona w połowie przyszłego roku.

Jednocześnie to właśnie decyzją tej komisji Jastrzębie-Zdrój nie znalazło się na short liście. W przeszłości identyczny los spotykał jednak też Katowice, które w tym roku, jak widać po wyniku selekcji wyciągnęło wnioski z poprzedniego niepowodzenia. Gdańsk, Łódź a nawet miasto stołeczne Warszawa mają też na swoich kontach w poprzednich latach brak sukcesu.

Mimo braku przejścia tego etapu przez Jastrzębie, nasze miasto i tak może czuć się zwycięsko.  Program wydarzeń kulturalnych i inwestycji planowanych w ramach ESK i tak będzie realizowany.

- Nasze miasto nie przestaje pracować nad realizacją programu, który został przedłożony komisji. Program jest skrojony na miarę naszych ambicji i możliwości. Dzięki niemu zbudujemy Nowoczesne Centrum Kultury, Muzeum Miejskie, aquapark, ścieżki rowerowe i inne przestrzenie dla mieszkańców i turystów

– zapewnia Prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman, dziękując wszystkim zaangażowanym w prace na rzecz kandydowania do tytułu ESK.

- Dziękuję mieszkańcom, którzy uczestniczyli w konsultacjach, lokalnym artystom i organizacjom, dzięki którym zbudowaliśmy nasz program oparty na naszym dziedzictwie kulturowym

– dodaje Prezydent Anna Hetman.