Dla mieszkańca

Zakupy w Jastrzębiu sprzed 40 lat…

Czyli co wybrać z pustej, sklepowej półki.

Dzisiaj mamy ogromną ofertę sieci handlowych. Jednak nie zawsze tak było...

W 1975 r. czyli zaledwie dwanaście lat po nadaniu praw miejskich Jastrzębie-Zdrój znalazło się w pierwszej dziesiątce największych miast województwa katowickiego. Nasycenie sieci handlowej, gastronomicznej i usługowej wciąż nie było proporcjonalne do liczby ludności. Pomimo oddania do użytku Spółdzielczego Domu Handlowego „Kłos”, placówki PKO przy ul. Mazowieckiej, patronackiego sklepu Zakładów Dywanów i Pluszu „WELUR” z Kietrza oraz sklepu kosmetycznego Przedsiębiorstwa Obrotu Wyrobami Chemii Gospodarczej „Pollena” przy ul. Zielonej i kilku innych placówek, sytuacja uległa tylko nieznacznej poprawie.

Rok później powstał oddział Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców Społem, który przejął wszystkie sklepy należące do Społem i Przedsiębiorstwa Hurtu Spożywczego w Wodzisławiu Śląskim oraz placówki gastronomiczne, piekarnię i ciastkarnię.

Ruszyła także budowa centrum handlowo-usługowego „Gwarek”. Otwarto Supersam, który był największym samoobsługowym obiektem handlowym w mieście oraz DH „Domus” z artykułami wyposażenia mieszkań. „Gwarek” został uroczyście otwarty w listopadzie 1980 r. Był wówczas największą placówką handlową w mieście, która zatrudniała ok. 150 osób. Nie poprawiło to jednak fatalnego zaopatrzenia w jastrzębskich sklepach. Potrzeba było lat, aby sytuacja się zmieniła. Dzisiaj w naszym mieście są galerie handlowe, centra usługowe, duże sklepy budowlane i niezliczona ilość pawilonów spożywczych.

Źródło: "Jastrzębie-Zdrój 1963-2013. Zarys historii młodego miasta" K.Kucia, U.Marcinowska

Półki sklepowe.
Wnętrze DH "Kłos". Fot. autor nieznany. Arch. Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska".
Budowa Gwarka.
Budowa DH "Gwarek". Fot. Jerzy Kopczyński. Arch. rodziny Feczko.
Przestrzeń sklepowa.
Uroczyste otwarcie DH "Gwarek". Fot. autor nieznany. Arch. "Społem" JSS.
Pusty sklep.
Puste półki w "Supersamie". Fot. Józef Żak.
Pusty sklep.
Puste półki w "Supersamie". Fot. Józef Żak.

Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności
Polecamy