Dla mieszkańca

Festiwal Jazztrzębie: Przemysław Chmiel Quartet

Znamy nową datę koncertu.

Plakat wydarzenia

Przemysław Chmiel Quartet

Przemysław Chmiel – saksofon sopranowy, saksofon tenorowy, kompozycje

Mateusz Gramburg – fortepian

Piotr Narajowski – kontrabas

Michał Szeligowski – perkusja

 

Przemysław Chmiel Quartet to jeden z najciekawszych improwizujących zespołów młodego pokolenia. Debiutancki album zespołu zebrał znakomite recenzje, został określony mianem jednego z najlepszych debiutanckich albumów 2020 roku, a także nominowany był do nagrody FRYDERYK. Wydawnictwo ukazało się w Fundacji Słuchaj!, w której katalogu znajdują się płyty czołowych muzyków improwizujących z Europy i Świata.

Kwartet wykonuje kompozycje lidera, będące z jednej strony utworami zawierającymi fragmenty skomponowane i zaaranżowane, z drugiej silnie odwołujące się do estetyki otwartej, spontanicznej improwizacji. W swojej sztuce muzycy z równą atencją pochylają się nad tym co w jazzie należy do jego wielkiej historii, jak również nad tym wszystkim co niesie ze sobą nieskrępowana ograniczeniami stylów sztuka improwizacji.

Przemysław Chmiel – improwizator, grający na saksofonie sopranowym i tenorowym, a także na klarnecie i klarnecie basowym. Absolwent ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie (,,Bednarskiej”) oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Zdobywca medalu PRIMUS INTER PARES Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego – honorowej nagrody dla najlepszego absolwenta 2021 roku – za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz celującą ocenę ukończenia studiów.

Laureat Pierwszego Miejsca w kategorii solowej na 2020 Blue Note Poznań Competition. Zdobywca I miejsca na konkursie ,,Nowa Nadzieja Jazzu”, w ramach XIII NOVUM Jazz Festival. Laureat II Miejsca na IX Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 2019 roku. Zdobywca Pierwszej Nagrody w kategorii Solo na Tarnów Jazz Contest 2018. Wraz z autorskim Przemysław Chmiel Quartet, zdobył II Miejsce na 2018 Blue Note Poznań Competition. Jako członek zespołu Natalii Kordiak zdobył II miejsce na Tarnów Jazz Contest 2017.

W 2019 roku ukazały się dwa albumy z udziałem Przemysława Chmiela. Pierwszy z nich to ,,Bajka” formacji Natalia Kordiak Quintet. Premiera albumu – wydanego w słowackiej wytwórni Hevhetia – odbyła się w czeskiej Pradze, w ramach festiwalu Voicingers on Tour. ,,Bajka” zebrała świetne recenzje, znalazła się w wielu zestawieniach najlepszych płyt 2019 roku oraz została nominowana do nagrody ,,Fryderyk”, w kategorii,,fonograficzny debiut roku – jazz”. Drugą z płyt jest ,,Słowo na T.” zespołu Sabina Meck Sextet (SJRecords). Album także zebrał świetne recenzje i uznany został za jedną z najlepszych wokalnych płyt 2019 roku.

Przemysław Chmiel występował na scenach festiwali międzynarodowych: NiCa Jazz w Alcanadre w Hiszpanii oraz Voicingers on Tour w Pradze, w Czechach. W Polsce Przemysława Chmiela można było usłyszeć na festiwalach takich jak Jazz Jantar w Gdańsku, Jazztrzębie, czy Jazz w Ruinach, a także w najważniejszych klubach jazzowych.

Data i godzina
05.06.2022
18:00
Lokalizacja
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju
ul. Tadeusza Kościuszki 13a
Organizator
JAZZtrzębie Festiwal

Polecamy