Dla mieszkańca

„Duchowe inspiracje nieograniczonej wyobraźni” - Jolanty Kowal

Miejski Ośrodek Kultury Galeria Sztuki Współczesnej Łazienki III zaprasza na wernisaż i wystawę malarstwa Jolanty Kowal.

 

  • wernisaż wystawy 30.01.2026 r. godz. 17.00 – wstęp wolny
  • wystawa dostępna do 22.03.2026 r. – I piętro
  • Galeria Sztuki Współczesnej Łazienki III, ul. Witczaka 3

Godziny otwarcia

  • poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek 8.00-16.00
  • środa 12.00-20.00
  • niedziela 10.00-18.00

Jolanta Kowal jest malarką z zamiłowania i z wykształcenia. Swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła późno. Pod namową przyjaciółki w ciągu tygodnia powstało 20 prac na egzamin wstępny na uczelnię i tak zaczęła się realizacja jej marzeń z młodości. W wieku 42 lat w roku 2003 ukończyła Wydział Artystyczny Uniwersytetu Zielonogórskiego pracą dyplomową na temat „Całuny życia codziennego”.

Mieszkając w środku Borów Dolnośląskich udało jej się nawiązać długoletnią współpracę z Galerią pod Aniołami w Zgorzelcu, gdzie miała swoją stałą wystawę. Prowadziła tam również warsztaty z malarstwa i rysunku dla dorosłych i młodzieży w ramach projektów polsko-niemieckich.

W Galerii pod Aniołami powstały jej pierwsze prace o tematyce mistycznej - anioły malowane na deskach, na płótnie, małe ikonki. Ten temat został z artystką do dzisiaj i zaowocował wystawą „Realizm barwiony mistycyzmem”, którą prezentowała w kilku miejscowościach w Polsce oraz za granicą.

Jej obrazy głównie trafiały do prywatnych zbiorów w Niemczech, ale także w Anglii, Norwegii i Holandii. Od roku jest mieszkanką Jastrzębia-Zdroju skąd wyjechała 40 lat temu.