Dla mieszkańca

„Rozwalić system”

Produkcja Fundacji JSW – scenariusz napisała sama historia zmian wolnościowych w Polsce i w Jastrzębiu-Zdroju.

Zdjęcie przedstawia premierę filmu "Rozwalić system".

Premiera filmu w miejscu nieprzypadkowym – Carbonarium, którego powstanie jest swoistego rodzaju hołdem dla jastrzębskiej historii wpisującej się w nurt wolnościowy. Druga część Łaźni Moszczenicy, a w niej Centrum Porozumienia Jastrzębskiego będzie bazować właśnie na tych dziejach, których podłożem były wydarzenia z lat 80-tych.

Przedstawiona na filmie opowieść skupiona była na świadkach i bohaterach tamtych czasów w tym m.in. Hieronimie Ochnio, Janie Bożku, Józefie Żaku. Usłyszeć mogliśmy także wypowiedź Marii Jedynak, małżonki Tadeusza Jedynaka – jednego z sygnatariuszy Porozumienia Jastrzębskiego.

Podczas premiery zjawili się przedstawiciele Zarządu JSW, Fundacji JSW, władz miasta – Michał Urgoł – Prezydent Miasta, Grzegorz Dulemba – I Zastępca Prezydenta Miasta oraz Andrzej Koba – II Zastępca Prezydenta Miasta. Obecny na premierze był także Damian Gałuszka, Przewodniczący Rady Miasta, jak również osoby związane z produkcją filmu oraz historycy.

„Rozwalić system” garść historii wolnościowej

3 września 1980 roku, w Jastrzębiu-Zdroju doszło do kluczowego porozumienia między rządem a strajkującymi górnikami. Był to trzeci tego rodzaju dokument, po wcześniejszych porozumieniach osiągniętych w Gdańsku i Szczecinie. Te umowy, które zakończyły falę strajków przetaczającą się przez Polskę w sierpniu 1980 roku, stały się początkiem głębokich zmian ustrojowych w kraju.

Po zaakceptowaniu wszystkich 21 postulatów, górnicy zyskali również inne istotne przywileje. Najważniejszym z nich było zniesienie systemu czterobrygadowego – górnicy nie musieli już pracować przez siedem dni w tygodniu. Ponadto, w całej Polsce wprowadzono wolne soboty, a wynagrodzenia zaczęły rosnąć, co miało zrekompensować rosnące koszty życia. 

Dla uczczenia tych historycznych wydarzeń, w Jastrzębiu-Zdroju stworzono skwer Porozumienia Jastrzębskiego. Jest to miejsce upamiętniające bohaterów wydarzeń z lat 80-tych. Tutaj można zapoznać się z pełnym tekstem 21 postulatów.

To miejsce jest również częścią Szlaku Wolności, który jest symbolem walki o wolność. Takim spoiwem wszystkich wydarzeń i miejsc poświęconych uczczeniu wielkich wydarzeń historycznych w naszym mieście jest właśnie film „Rozwalić system”. Jest kwintesencją wydarzeń lat 80-tych. Fundacja JSW będzie na bieżąco informować o możliwościach obejrzenia tej niezwykłej produkcji filmowej.

Zdjęcie przedstawia premierę filmu "Rozwalić system".
Zdjęcie przedstawia premierę filmu "Rozwalić system".
Zdjęcie przedstawia premierę filmu "Rozwalić system".
Zdjęcie przedstawia premierę filmu "Rozwalić system".
Zdjęcie przedstawia premierę filmu "Rozwalić system".

Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności
Polecamy